• DOLAR
  13,4985
  %-1,26
 • EURO
  15,3619
  %-1,06
 • ALTIN
  775,40
  %-0,39
 • BIST
  1.810
  %0,05
CUMHURİYET TIRI BOĞAZLIYAN’DA

CUMHURİYET TIRI BOĞAZLIYAN’DA

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ülkemizin kurtuluşu için başlattığı milli mücadelenin 100. yılında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi tarafından hazırlanan projeyle Samsun’dan yola çıkan Cumhuriyet Tırı Boğazlıyan Cumhuriyet Meydanı’nda halkın ziyaretine açıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi tarafından, Milli Mücadele’nin 100. Yılı nedeniyle Türkiye genelinde başlatılan proje ile Cumhuriyet Tırı, Boğazlıyan da yerini aldı.

Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. Yılı nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi tarafından hazırlanan projeyle yola çıkan Cumhuriyet Tırı Boğazlıyan Cumhuriyet Meydanı’nda halkın ziyaretine açıldı.

BOĞAZLIYANLILAR İLGİ GÖSTERDİ

İçinde Atatürk, Cumhuriyet ve devrimlerle ilgili sergilerin Türkiye’de ve Dünyada basılmış Atatürk’le ilgili yayınlardan oluşan basılı malzemelerin yanısıra İstiklal Madalyası’ndan, 10.Yıl Madalyası’na ve orijinal objelerden oluşan basılı malzemeler ve panoların yer aldığı sergi yoğun ilgi görürken, pek çok kişi de sergi ile ilgili düşüncelerini anı defterine yazdı.

17 YAŞINDA ETKİNLİĞE İMZA ATTI

Boğazlıyan Kaymakam Kemal Bey Anadolu Lisesi öğrencisi Atilla Koçak, Yozgat Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi ile irtibata geçerek, Cumhuriyet Tırı’nın Boğazlıyan’a gelmesini sağladı.

Milli Mücadele’nin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 19 Mayıs 1919 günü Samsun’dan yola çıkan Cumhuriyet Tırını Boğazlıyan da ağırlamanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Atilla Koçak, “Cumhuriyet Tırı ülkemizin dört bir yanını dolaşıyor. Amacımız Atatürk’ün anılarını, onun vermiş olduğu emekleri halkımızla buluşturmak, tanıştırmak ve tarihle yüz yüze gelmek. Cumhuriyet Tırını ilçemizde ağırlamaktan mutluyuz. Sergide Atatürk’ün eserlerini, madalyalarını, Cumhuriyet ve devrimlerle ilgili sergiyi görüyoruz. Halkımızın ilgisinden de çok memnunuz” diye konuştu.

Cumhuriyet Tırı’nın Boğazlıyanla birlikte  673 il ve ilçe gezdiğini belirten Koçak, “Milli Mücadele 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk’le başladı. O coşkunun tekrar yaşanması için Cumhuriyet Tırını Boğazlıyan’a davet ettik. Tüm Boğazlıyan halkımızı sergiye davet ediyor ve bu sergiyi gezmesini istiyoruz. Amacımız vatandaşları daha da bilinçlendirmek” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Tırı 18 Ekim 2019 Cuma (bugün) günü saat 18.00’e kadar halkın ziyaretine açık olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM