• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,84
 • BIST
  %-0,82
CUMHURİYETE SEVGİ SELİ

CUMHURİYETE SEVGİ SELİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. yıldönümü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet’in 98. kuruluş yıldönümü kutlamalarında birlik ve beraberlik mesajları verilirken, dünyada geçmişte tarihimizde olduğu gibi her yönden lider ülke olmanın vurgulandığı törende; Türk Milleti’nin azim ve kararlılığı ile başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığı, bunun için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesinin önemine vurgu yapıldı.

Sokak ve caddelerin bayraklarla donatıldığı ilçemizde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Boğazlıyan Şehir Stadyumu kapalı spor salonunda devam gerçekleştirildi.

Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın ve Belediye Başkanı Gökhan Coşar, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Saygı duruşuna müteakip İstiklâl Marşı’nın okunması ile tören başladı.

Törende konuşan Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, “Cumhuriyetin ilanının 98.yıl dönümünü birlikte kutlamanın mutluluğu, coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Sözlerine; Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu M. Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, vatan savunmasında tüm varlıkları ile kanlarının son damlasına kadar mücadele eden kahraman şehit ve gazileri saygı, minnet ve rahmetle anarak başlayan Kaymakam Aydın, “19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı. 29 Ekim 1923 tarihinde ilan ettiği cumhuriyet, milletimize bırakılan büyük bir miras ve vazgeçilmez bir değerdir” dedi.

Kaymakam Aydın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü.

“Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde neler yapılabileceğinin bir kanıtıdır.

Bizim amacımız ve hedefimiz dünyada geçmişte tarihimizde olduğu gibi her yönden lider ülke olmaktır. Bu dünya liderliği için Türkiye’nin ve milletimizin potansiyeli fazlasıyla vardır. Bize bu potansiyeli harekete geçirecek azim ve kararlılık gerekiyor. Bu azim ve kararlılığı millet olarak ortaya koyduğumuzda başaramayacağımız hiçbir şey yoktur.

Bunun için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Örneğin memur, çalışma süresini doldurma değil, kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapma derdinde olmalı; öğretmen, öğrencilerini evladı yerine koyup onları vatanına milletine en faydalı şekilde yetiştirme derdinde olmalı; bilim adamı, araştırmalı, yeni fikirler ortaya koymalı ve insanları aydınlatmalı; örneğin çiftçi, toprağı en verimli şekilde işleyerek ürün yetiştirmeli ve aynı zamanda toprağı da korumalı; yani kısacası herkes işi mesleği neyse ve hangi işi yapıyorsa en güzel şekilde yapmalıdır.

Herkes işini en güzel şekilde yaparsa o zaman hedeflerimize ulaşmamız çok daha kolay olacaktır. Ve öğrenci kardeşlerimiz; siz de işinizi en güzel şekilde yapmalısınız yani derslerinize çok çalışmalısınız. Çok çalışırsanız çok iyi yerlere gelirsiniz ve ülkemiz de çok iyi yerlere gelir. Bu ülke ve Cumhuriyet sizlere emanettir, siz de çok çalışarak bu emanete sahip çıkmalısınız.”

Kaymakam  Aydın, “Bu duygu ve düşüncelerle; bu cennet vatanı bizlere miras bırakarak uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnetle ve rahmetle yadediyor, kahraman gazilerimize en derin şükranlarımı ifade ediyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından okulların hazırlamış olduğu birbirinden güzel gösteriler büyük beğeni kazandı.  Folklor ekiplerinin ve rengarenk elbiselerinin içinde değişik kareografları ve gösterileri başarıyla sergileyen öğrenciler büyük beğeni topladı.

Öğrencilerin günün anlam ve önemi ile ilgili okudukları şiirlerle tören kalabalığını coştururken, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi geçit töreni ile sona erdi.

Törene Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ebru Güney Koyun ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğrenciler, siyasi parti temsilcileri, Şehit yakınları, gaziler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar ve katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM