• DOLAR
  %0,51
 • EURO
  %-0,17
 • ALTIN
  %0,63
 • BIST
  %1,60
Dağıtım sektörüne ‘yıldız’ yağacak

Dağıtım sektörüne ‘yıldız’ yağacak

Yozgat, Sivas ve Tokat’ta hizmet veren ÇEDAŞ, Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretebilmek adına başlatılan ‘Enerjinin Yıldızları Projesi’ çerçevesinde kurduğu ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın resmi açılışı, törenle gerçekleştirildi.

Yozgat, Sivas ve Tokat’ta hizmet veren ÇEDAŞ, ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın resmi açılışını yaptı. Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Niyaz Kıvılcım, “Biz, bu özel bölümde, özel eğitim alan öğrencilerimizi yalnız bırakmamaya kararlıyız. Bir yandan ÇEDAŞ’ta bu işin ehli olan arkadaşlarımız mentorluk yaparak öğrencilerimiz ile deneyimlerini paylaşırken diğer yandan da başarılı öğrencilere burs vererek destek oluyoruz” dedi.

ÇEDAŞ’ın Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurduğu ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın resmi açılışı, törenle gerçekleştirildi.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan Mesleki Eğitim Protokolü çerçevesinde, AB standartlarında kurulan laboratuvarda öğrenciler uygulamalı eğitim fırsatına sahip olacak. Proje çerçevesinde yeniden hayat bulan Yüksek Gerilim Dalı’nda bu yıl 16 öğrenci eğitim alacak.

Cengiz ve Koloğlu Holding’in elektrik dağıtım sektöründe hizmet veren üç şirketi tarafından, sektörün nitelikli eleman ihtiyacına çözüm üretmek hedefiyle hayata geçirilen Enerjinin Yıldızları Projesi’nde, ‘yıldızların’ eğitimi başladı. Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) tarafından Sivas’ta kurulan ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın resmi açılışı törenle yapıldı.

İLK ADIM 27 HAZİRAN’DA ATILDI

Elektrik dağıtım sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek üzere MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ arasında 27 Haziran 2018’de yapılan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ne imza atılmasının ardından İstanbul, Antalya ve Sivas’ta projeye uygun üç okul belirlendi. Bu çerçevede Sivas’ta Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde önce sektörün ihtiyaç duyduğu ‘Yüksek Gerilim Dalı’ bölümü açıldı. Ardından da öğrencilerin uygulamalı eğitimi için ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı’ kurulması yönünde hızla çalışma başlatıldı.

Avrupa Birliği standartlarına sahip laboratuvar 2018-2019 eğitim öğretim yılına yetiştirilirken, söz konusu okulda toplam 16 öğrenci Yüksek Gerilim Dalı’nı tercih etti.  Elektrik dağıtım sektörüne ‘yıldızlar’ yetiştirecek Yüksek Gerilim Dalı’nda öğrencilere uygulamalı eğitim vermeye başlayan Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın resmi açılışı da 11 Aralık Salı günü gerçekleştirildi.

‘OKUL-SANAYİ İŞBİRLİKLERİ ARTMALI’

Törende konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Türkiye’de başarılı olamayan öğrencileri aileleri meslek liselerine gönderirdi. Oysa erken yaşta meslek edinmek, insanı güçlendirir. Okul-sanayi işbirlikleri arttıkça aranan eleman sorunu da çözülecektir. Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne geldiğimde öğrencilerin heyecanını gördüm ve ben de oldukça heyecanlandım. Hem öğrencilere hem ülkeye kazandırdıkları için Cengiz ve Koloğlu şirketler grubuna teşekkür eder, çalışmanın başka okullarda da geliştirilmesini dilerim” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİMİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ’

Yüksek Gerilim Dalı’nı tercih eden öğrencilerin, elektriğin üretiminden, iletim ve dağıtımına kadar tüm kademeleri laboratuvarda uygulamalı olarak görme fırsatına sahip olacağını dile getiren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Niyaz Kıvılcım da, “Biz, bu özel bölümde, özel eğitim alan öğrencilerimizi yalnız bırakmamaya kararlıyız. Bir yandan ÇEDAŞ’ta bu işin ehli olan arkadaşlarımız mentorluk yaparak öğrencilerimiz ile deneyimlerini paylaşırken diğer yandan da başarılı öğrencilere burs vererek destek oluyoruz. Yine bu dalda eğitim alan öğrencilerimize staj imkânı da sunarken iş hayatına ilk adımı atmaları konusunda da yanlarında yer alıyoruz. Bizlerin mesleki tecrübesi ile değerli öğretmenlerimizin bilgi ve birikimlerini aynı potada eriten Enerjinin Yıldızları projemizin Türk eğitim sistemine, öğrencilerimize, sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

ÖĞRENCİLERE STAJ İMKÂNI VE BURS

Enerjinin Yıldızları Projesi çerçevesinde Yüksek Gerilim Dalı’nda öğrenim gören öğrenciler, ÇEDAŞ’ta staj yapma imkânına da sahip olacak. Proje kapsamında başarılı öğrencilere iki yıl boyunca aylık 500 TL burs da verilirken,  burs aldıkları süre kadar da istihdam garantisi sunulacak. Eğitim süresince ÇEDAŞ’ın yöneticileri, kuruma özel derslerde bilgi birikimi ve deneyimlerini öğrencilere aktaracak ve mentorluk yapacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM