• DOLAR
  13,5814
  %-0,06
 • EURO
  15,2721
  %-0,10
 • ALTIN
  794,92
  %0,09
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Damada Araba Çektirdiler Sağdıcı Göle Attılar

Damada Araba Çektirdiler Sağdıcı Göle Attılar

Türk gelenek ve göreneklerinin vazgeçilmezi olan düğünlerde unutulmaya yüz tutmuş düğün adetleri yaşatılmaya çalışılıyor. Sinem- Mustafa çiftini bu mutlu günlerinde yalnız bırakmayan damadın arkadaşları damat odası kültürünü yaşatıp örf ve adetlerin unutulmadığını gösterdi.

Düğünde; damada araba çektirip,  mercimek sayısını doğru bilemeyen sağdıç ise göle atılırken, Veteriner hekim olan damat Mustafa Baran, “Türk örf adetlerini düğünümüzde elimizden geldiği kadar yaşatmaya çalıştık” dedi.

Türk gelenek ve göreneklerinin vazgeçilmezi olan düğünlerde unutulmaya yüz tutmuş düğün adetleri yaşatılmaya çalışılıyor.

Sorgun Bedirbaba mahallesinde dünya evine giren Oya- Serdar Hatipoğlu çiftinin kızı Sinem ile Songül-Remzi Baran çiftinin oğlu Mustafa’nın düğününde geçmiş yıllara ait gelenek ve görenekler düğüne katılanlara unutulmaz anlar yaşattı.

Kendisi veteriner hekim olan damat Mustafa Baran, “Türk örf adetlerini düğünümüzde elimizden geldiği kadar yaşatmaya çalıştık” dedi.

Baran’ın en mutlu gününde arkadaşları damat odası kültürünü yaşatıp örf ve adetlerin unutulmadığını gösterdi.

Urganla gelin arabası çeken damat Mustafa Baran, “Gelin arabası çektirme adeti bu yörede meşhurdur. Arkadaşlarımızda urganla bana gelin arabasını çektirdi. Daha sonra gelini evimize bırakıp damat odamıza geçtik. Damat odası adetimiz arkadaşlarımızın oturacağı minderlerin altına konulan yiyecek, içecek cezalarının alınmasıyla başladı. Alınan yiyecek ve içecekler damat odamızda davetlilere ikram edildi. Daha sonra arkadaşlarımız sağdıcım olan İhsan Koçak’a mercimek saydırdı. Mercimek saydırma geleneğimizde Sağdıç mercimeklerin sayısını doğru bilmediği takdirde odada bulunan arkadaşların kestiği cezaya katlanır. Bizim düğünümüzde de sağdıcım İhsan, mercimek sayısını doğru bilemeyerek havuzda suya basılma cezasını çekti. Odamızda yine arkadaşların gülerek izlediği yoğurtta çeyrek altın bulma oyunu oynadık” dedi.

Damat odalarının vazgeçilmezi olan unutulmaya yüz tutmuş yüzük oyunu da oynayan damadın arkadaşları, yüzük oyununda yüzüğün kimde olduğunu bulmaya çalışırken oyunun ebesi tarafından kemerle ellerine vurularak çok eğleneli dakikalar geçirdiler.

Gecenin sonunda damat ve arkadaşları mercimeği sayamayan sağdıcı doğal gölde suya bastılar. Gençler, Türk gelenek göreneklerini günümüzde yaşatmanın mutluluğu ile dünya evine giren çifte mutluluk dileyerek düğünden ayrıldılar.

Biz de Sinem- Mustafa çiftine ömür boyu mutluluklar diliyoruz..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM