• DOLAR
  13,4985
  %-1,26
 • EURO
  15,3619
  %-1,06
 • ALTIN
  775,40
  %-0,39
 • BIST
  1.810
  %0,05
DANE KAYBI UYARISI

DANE KAYBI UYARISI

Yozgat tarımında önemli bir potansiyele sahip olan hububat alanlarında hasadın başlaması ile dane kayıplarının en aza indirmek için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce denetim çalışmaları başlatıldı. Yapılacak çalışmalarla hasadın kayıpsız yapılması hedefleniyor.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde hububat alanlarında hasadın başlaması ile dane kayıplarının en aza indirmek için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce çalışmalar başlatıldı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Hububat hasadının başlaması ile birlikte bizde arazide teknik elemanlarımız ile birlikte denetimlerimizi yapıyoruz. Dane kaybının önlenmesi için biçerdöverdeki hataları anlatılıp önlem alınmasını sağlıyoruz. Yozgat’ta hedefimiz en az dane kaybı” dedi.

Kontrollerde dane kaybına neden olan biçerdöver operatörlerine gerekli cezai işleminin uygulandığını aktaran Özdemir, “Belgesiz biçerdöver kullanan operatör ve biçerdöver sahipleri ile biçerdöverinde yangın söndürücü bulundurmayan biçerdöver sahiplerine Kabahatler Kanununun 32.  maddesine göre cezai işlem uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Milli servetin heba olmaması için çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Özdemir, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Milli servetimizin heba olmaması için hem üreticilerimizin hem biçerdöver operatörlerinin hem de kontrol ekiplerimizin özverili hareket etmesi gerekmektedir.  Çiftçilerimizden, kurallara uymayan ve dane kaybına neden olan biçerdöver sahibi ve operatörlerini, en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirilmesi suretiyle katkı sağlamaları beklenmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM