• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DANE KAYBI UYARISI

DANE KAYBI UYARISI

Yozgat tarımında önemli bir potansiyele sahip olan hububat alanlarında hasadın başlaması ile dane kayıplarının en aza indirmek için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce denetim çalışmaları başlatıldı. Yapılacak çalışmalarla hasadın kayıpsız yapılması hedefleniyor.

Milli servetin heba olmaması için hem üreticilerin hem biçerdöver operatörlerinin hem de kontrol ekiplerinin özverili hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde hububat alanlarında hasadın başlaması ile dane kayıplarının en aza indirmek için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce çalışmalar başlatıldı.

“Biçerdöverle Hasatta Dane Kaybının Önlenmesi”

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri bölgede devam eden biçerdöverle hububat hasadında ortaya çıkabilecek dane kaybı oranını minimum seviyeye düşürebilmek için denetimlerini sürdürüyor.

Bir yandan Yozgat merkez ve ilçe köylerinde denetime çıkan ekipler biçerdöverleri tarlada biçim yaparken denetlerken, diğer yandan da biçimi yapan kişinin operatör belgesinden dane kaybına kadar birçok hususu denetleyen ekiplerce yapılan denetimlerde dane kaybının minimum seviyede tutulması amaçlanıyor.

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi bünyesinde biçerdöverlerle yapılan hasatları kontrol etmek ve denetlemek amacıyla özel ekipler kurduklarını, sezon boyunca biçerdöverlerin denetleyerek dane kaybı ölçümlerinin devam edeceğini söyledi.

Milli servetin heba olmaması için çalıştıklarını aktaran Özkaya, şunları söyledi.

“Milli servetimizin heba olmaması için hem üreticilerimizin hem biçerdöver operatörlerinin hem de kontrol ekiplerimizin özverili hareket etmesi gerekmektedir. Çiftçilerimizden, kurallara uymayan ve dane kaybına neden olan biçerdöver sahibi ve operatörlerini, en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirilmesi suretiyle katkı sağlamaları beklenmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM