• DOLAR
  8,6482
  %0,24
 • EURO
  10,1591
  %0,41
 • ALTIN
  494,25
  %0,42
 • BIST
  1.399
  %0,94
DAVRANIŞSAL BAĞIMLILIĞA DİKKAT ÇEKTİLER

DAVRANIŞSAL BAĞIMLILIĞA DİKKAT ÇEKTİLER

Davranışsal bağımlılıkların fiziksel bir maddeye dayandırılamayan, davranış tabanlı bağımlılıklar olarak tanımlanabildiği, davranış tabanlı bağımlılıkların oyun, bilgisayar, televizyon, internet, sosyal medya vb. bağımlılıklar ile insan-makine etkileşiminin kurulduğu teknolojik bağımlılıkları kapsadığı belirtilerek; stres, huzursuzluk, endişe gibi problemlere neden olabildiğine dikkat çekildi.

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü, davranışsal bağımlılığa dikkat çekti.

Davranışsal bağımlılıkların fiziksel hastalık riski oluşturmakla birlikte, birey üzerinde daha çok psikolojik ve sosyolojik problemlere neden olduğu ifade edilen duyuruda; bağımlı olunan davranışın bırakılamaması ya da kontrol edilememesi, bağımlı durumdan her defasında alınan hazın yeterli olmaması sebebiyle kullanım süresinin artırılması, zamanının büyük kısmının bağımlı olunan şeye yönelik harcanmakta olduğu, bunun sonucunda ailesel ve toplumsal problemlerin oluşmasına, okul, iş, aile ortamında sorumlulukların yerine getirilememesine ya da getirmede güçlük yaşanmasına, davranışa olan bağın azalması ya da kopması sonucunda stres, huzursuzluk, endişe gibi problemlere neden olabildiği ifadesine yer verildi.

Açıklamada; “Teknoloji doğru yerde ve doğru zamanlama ile kullanılırsa elbette yararlı olacaktır. Yalnız  özellikle güvenli internet ve sosyal medya kullanımını bilmeyen çocuk, genç ve yetişkinler  birçok tehlike ile karşı karşıya kalmakta ve maalesef istismar edilmekteler.0-6 yaş arası ekran kullanımı çocuklara konulacak sınırlar ve içerik kontrolü ailelerin çok dikkatli olması gereken konulardır. Maalesef toplumsal olarak bahsedilen konularda bilinç seviyemiz istenilen noktaya henüz gelememiştir.

Sağlık bakanlığımızın ulusal eylem planı doğrultusunda Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Başkanlığı Bulaşıcı olmayan hastalıklar ruh sağlığı birimi olarak Davranışsal bağımlılık ile mücadele farkındalık çalışmalarını yürütmekteyiz. Bu kapsamda güvenli internet,  güvenli sosyal medya, teknoloji ve internetin etkin kullanımı, 0-3 yaş ekran kullanımının zararları, 3-6 yaş ekran kullanım sınır ve içerik yöntemi , gençler ve ailelerin internet ortamında karşılaştıkları tehlikelerde nerelere başvurmaları gerektiği vb. konularda toplumsal bilinç düzeyini artırmak için ilimizde çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda Yozgat cumhuriyet meydanında stant açılmış olup ziyaretçilere broşür ve kitapçık dağıtımı yapılarak bilgilendirmelerde bulunulmuştur” ifadelerinde bulunuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM