• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Demiroğlu, çiftçileri uyardı!

Demiroğlu, çiftçileri uyardı!

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu; Ekin Kambur Böceği (Zabrus) konusunda çiftçileri uyardı!
Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, hububat tarlalarında zararlı olan ekin kambur böceği hakkında çiftçileri uyardı. Demiroğlu, dikkatli ve tedbirli olunmadığında hububatta büyük zararlara yol açabileceğini söyledi.

Hububat tarlalarında zararlı olan ekin kambur böceği hakkında çiftçilere uyarı geldi.

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı, Ziraat Mühendisi Hüseyin Demiroğlu, ekin kambur böceği zararlısını tanımlarken şu bilgileri verdi.
“Erginler1.0-2.0 cm boyunda ve yaklaşık 0.5-1.0 cm enindedir. Sırt kısımları dışbükey ve parlak siyah renklidir. Sırtlarında uzunlamasına nokta ve çizgiler vardır. Larvaların baş ve göğsü kahverengi, karın kısmının üstü kestane renginde olup alt kenarları kirli beyazdır. Olgun larva boyu ise 2.0-3.0 cm arasında değişir. Üç çift göğüs bacağı vardır.

Mayıs ayından itibaren erginler çıkar. Erginler yazın sıcak günlerinde toprak içinde yazlamaya girer. Sonbaharda yağışların başlaması ile topraktan çıkan erginler yumurtalarını toprağa bırakırlar. Yumurtalar 10-20 gün içinde açılır. Larvalar çok hareketli olup toplu olarak görülürler. Yılda bir döl verir.
“ZARAR ŞEKLİ”
Genç larvalar, sonbahar aylarında uygun koşulları bulduklarında ekin yapraklarını toprak içine çekerek yerler. Olgun larvalar ilkbaharda yaprak ve sürgünleri yiyerek zararlı olurlar, m2’de 3-4 larva olduğunda tarlalarda yer yer yenik bölümler, açık hububat sıraları ve boşluklar görülür. Erginler hasada yakın günlerde başak tanelerini, ekimde ise toprak altındaki taneleri kemirerek zararlı olurlar. Zararlı Olduğu Bitkiler Ergin ve larvaları yabani ve kültürü yapılan tüm buğdaygillerde beslenir. Başlıca buğday, arpa, yulaf ve çavdarda zarar yapar. Bazen çimlenmekte olan mısır tohumlarında da zararlı olmaktadır.
“MÜCADELE YÖNTEMLERİ”
Kültürel önlemler alınabilir, zararlı olmadığı bitkilerle ekim nöbeti uygulanmalıdır. Nadasa bırakılan tarlalar uygun bir zamanda derince sürülmek suretiyle yabancı otlar yok edilmelidir ve tahıllar olgunlaşır olgunlaşmaz bekletmeden hasat edilmelidir.”

“KİMYASAL MÜCADELE”

Hüseyin Demiroğlu, kimyasal mücadele olarak ise m2’de 1 adet larva ve 5 adet yenik bitki olduğu zaman yoğunluğu düşürmek için kimyasal mücadele yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM