• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %1,37
 • ALTIN
  %1,06
 • BIST
  %1,49
DENETİMLER SONUÇ VERDİ

DENETİMLER SONUÇ VERDİ

İçişleri Bakanlığı’nca Emniyet ve Jandarma birimlerince bu yıl Ramazan Bayramı dolayısıyla alınan yoğun trafik tedbirleri ve ‘Bayramınız Kemerli Olsun’ kampanyası neticesinde geçen yıllara oranla ölümlü trafik kazalarında düşüş yaşanırken, bayramda Yozgat il genelinde meydana gelen iki ayrı trafik kazasında 2 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi ise yaralandı. Ayrıca; Trafik haftası etkinlikleri kapsamında; ülke genelinde ‘Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik’ mottosu Boğazlıyan’da da eş zamanlı olarak etkinlik düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı son 10 yılda bayram tatil süresi 5 gün olan Ramazan Bayramı tatilleri kıyaslandığında bu yıl, kaza sayısında yüzde 37, ölümlü kazalarda yüzde 52, kazalara bağlı can kaybı sayısında  %58, yaralı sayısında ise %44 azalış görüldüğü istatistiğini paylaştı.

5 günlük Ramazan Bayramı tatili süresince bu yıl 1707 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalardan 26 kişi hayatını kaybederken, Yozgat il genelinde meydana gelen iki ayrı trafik kazasında ise 2 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi de yaralandı.

Yozgat il genelinde bayram tedbirleri kapsamında vatandaşların huzur ve güven İçerisinde yolculuk yapabilmeleri için; İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 6️6️ noktada, 5️00 Personel ile7/24 görev yaptı.

-“TRAFİK HAFTASI”-

Öte yandan İçişleri Bakanlığı tarafından 7-13 Mayıs Trafik Haftası dolayısıyla 81 İl Valiliğine genelge gönderildi. Genelgede  her yıl Mayıs ayının ilk cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, takip eden hafta ise “Karayolu Trafik Haftası” olduğu belirtildi.

-“BOĞAZLIYAN’DA YAYALAR İÇİN 5 ADIMDA GÜVENLİ TRAFİK MOTTOSU”

Türkiye genelinde eş zamanlı uygulanan “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” mottosu Boğazlıyan’da da uygulandı.

İlçe Kaymakamı Recep Aydın’ın katılımıyla, 07 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat: 11.00’de ilçemiz Cumhuriyet Meydanında bulunan yaya geçidinde “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” mottosu ile ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlik düzenlendi.

Kaymakam Aydın; Trafik düzeni ve güvenliğinin artırılması, karayolunu kullananların kurallara uymaları yönündeki farkındalığa katkı sağlamak amacıyla her yıl Mayıs Ayının ilk Cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, takip eden haftası ise “Karayolu Trafik Haftası” olarak kutlanmakta olduğunu anımsattı. Cumhuriyet Meydanında bulunan yaya geçidinde “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” mottosu ile ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlik düzenlendiğini ifade etti.

Etkinlikler kapsamında illere gönderilen genelgede; ayrıca trafikte emniyet kemeri kullanımının teşvik edilmesine yönelik kullanılan “Bi Hareketine Bakar Hayat”, “Kemerinle Yol Ver Hayata”, “Kemerim Hep Aklımda Annem Hep Yanımda” ve trafikte yaya önceliği konusunda “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” ve “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” mottoları etkin olarak kullanılacak.

Ayrıca; Trafikte emniyet kemeri kullanımını yol kullanıcıları nezdinde yaygınlaştırmak, araç içerisinde emniyet kemeri kullanımının önemini vurgulamak amacıyla Karayolu Trafik Haftası süresince emniyet kemeri kullanımı başta olmak üzere trafik güvenliğine katkı sağlayacak hususlarda ulusal, yerel basın yayın organları ve sosyal medyada paylaşımına yönelik çalışmalar yürütülecek.

Trafik güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlere toplumsal desteği artırmak için bilgilendirme/bilinçlendirme ve denetim faaliyetleri ile trafik güvenliğine katkı sağlayacak ve örnek teşkil edecek davranışlar ulusal, yerel basın yayın organları ve sosyal medyada paylaşılacak.

İllerde bulunan Emniyet Kemeri Simülasyon Araçlarıyla halkın yoğun olanak bulunduğu alanlarda emniyet kemerinin önemini göstermek amacıyla uygulamalı eğitimler verilecek.

Emniyet kemeri simülasyon aracı bulunmayan illerde ise Yaşam Tüneli bulunan denetim noktalarında emniyet kemeri kullanımı konusunda sürücü ve yolculara yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri düzenlenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM