• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DEPREMZEDELER  UNUTULMADI

DEPREMZEDELER UNUTULMADI

AİLE HAFTASI’NDA DEPREMZEDELER DE UNUTULMADI

Yozgat Valiliği Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, depremzede ailelere aile haftası kapsamında ziyaret edilerek depremzedelerin deprem sonrası travmanın etkilerini hafifletebilmek, depremin psikolojik etkilerini azaltmak için ailelere yardımcı oluyor.

Bilindiği üzere 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta önce 7,7 büyüklüğünde, ardından aynı gün 7,6 büyüklüğünde başka bir deprem daha meydana gelmiş, deprem Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun olarak hissedilmişti.

Sayılan illerde yıkıcı etkisi olan depremin ardından bu illerde yaşayan vatandaşların bir kısmının yaşam koşulları değişmiş, bir kısmı ise farklı illerde yaşamlarını devam ettiriyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından depremin olduğu ilk andan itibaren gerek deprem bölgesinde gerekse depremzedelerin taşınmış olduğu illerde psikososyal destek hizmeti sunuluyor.

Psikososyal desteğin amacı, afet/acil durum sürecinde ortaya çıkabilecek psikolojik bozuklukların önlenmesi,  etkilenenlerin normal ya da yeni yaşama geri dönmesi sürecinde, kendi kapasitelerini fark etmeleri, güçlenmelerinin sağlanması, ileride ortaya çıkabilecek afet acil durumlarla başa çıkma ve müdahale etme kapasitelerinin artırılmasıdır.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Aile Sosyal Destek Personelleri (ASDEP) ve Psikososyal Destek Ekipleri (PSD) tarafından ilde bulunan depremzede aileler, aile haftası kapsamında ziyaret edilerek depremzedelerin deprem sonrası travmanın etkilerini hafifletebilmek, depremin psikolojik etkilerini azaltmak için ailelere yardımcı oluyor. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM