• DOLAR
  12,4902
  %4,09
 • EURO
  14,0407
  %0,23
 • ALTIN
  720,04
  %4,34
 • BIST
  1.776
  %-2,35
DESTANIN 5. YILINDA BOĞAZLIYAN TEK YÜREK OLDU

DESTANIN 5. YILINDA BOĞAZLIYAN TEK YÜREK OLDU

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün 5.’inci yıl dönümü dolayısıyla Boğazlıyan’da ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri büyük bir coşku ve katılım ile gerçekleştirildi.

Aziz şehitlerimizin kabir ziyaretlerinin ardından program kapsamında şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edilip, karanfil bırakıldı.

Boğazlıyan’da ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anma etkinlikleri kapsamında yüzlerce vatandaş Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde gerçekleşen anma etkinliklerinde bir araya geldi.

Dün öğle saatlerinde başlayan ve aziz şehitlerimizin kabirlerinin ziyaret edilmesiyle devam eden program Camilerde Kuran-ı kerim tilavetiyle devam etti. Akşam saatlerine gelindiğinde ilçede protokol mensupları başta olmak üzere yüzlerce vatandaş yürüyüşlere katılarak nöbet tutulacak şelale meydanına akın ettiler. Meydanları Allahu Ekber nidalarıyla yankılandıran yüzlerce vatandaş gecenin ilerleyen saatleri olmasına aldırış etmeden nöbet tutmaya devam ettiler.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”nün 5.’nci yılı kutlamalarında, coşkulu anlar yaşandı. Boğazlıyan halkı 15 Temmuz’un 5.’inci yıldönümünde önceki yıllarda olduğu gibi sokakları sahipsiz bırakmadı. Ellerinde Türk bayrakları ile şelale meydanını dolduran vatandaşlar bir yandan şehitlerimiz için dualar etti, diğer yandan da FETÖ terör örgütünü kınadı.

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan FETÖ/PDY terör örgütünün hain darbe girişiminin 5’inci yıldönümü dolayısı ile ilçemizde 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlenen programlar çerçevesinde gerçekleştirildi.

Programa; Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Gülnar, başta olmak üzere Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Üsteğmen Kamil Çaylı, Sırçalı Belediye Başkanı Ferit Koçyiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, İlçe Müftüsü Atıf Akşit, AK Parti İlçe Başkanı Osman Düğenci, MHP İl Başkan Yardımcısı Ahmet Önen, İyi Parti İlçe Başkanı Baki Şahin, AK Parti Boğazlıyan İl Genel Meclis Üyesi Mikayil Demir, Şehit Aileleri ve Gaziler ile Daire Amirleri, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve Muhtarlar ile vatandaşlar katıldı.

Coşkulu kalabalığın, yerlerini almasının ardından program; saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasına müteakip, Kur’an-ı Kerim okundu. Şehitlerimiz için indirilen hatimlerin duasının yapılmasını protokol konuşmaları takip etti.

Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Gülnar, programda yaptığı konuşmada; “Demokrasi zaferimizi kutlamak, şehitlerimizi anmak ve milli hafızamızı canlı tutmak üzere bir araya toplanmış bulunmaktayız.  Takvim yaprakları 2016 yılının 15 Temmuz’unu gösterdiği o karanlık gecede Türk Milleti; FETÖ terör örgütünce gerçekleştirilen en kanlı, en alçak ve en sinsi darbe girişimine maruz kalmıştır. Ancak; adeta devlet millet birlikteliğiyle hainlere geçit verilmemiştir” dedi.

Kaymakam Fatih Gülnar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü.

Devletimize ve milletimize ezeli düşmanlık besleyen emperyalist zihniyetin bir ürünü olan bu adi örgüt, emeline ulaşmak için şerefli ordumuza, kahraman polis teşkilatımıza ve kamu kurumlarımıza sızdırdıkları hainler eliyle 15 Temmuz gecesi tarihimizde eşi benzeri görülmemiş bir saldırıya kalkışmıştır.

Darbe girişiminin ilk dakikalarından itibaren ellerindeki bayraklarla sokaklara dökülen milletimiz, Cumhurbaşkanımızın  çağrısı sonrası büyük bir çağlayan hâlinde darbecilerin işgal ettiği meydanlara akın etmiştir.

Milletimizin kahraman evlatları bu elim gecede hainlerin zapt ettikleri tankların önünde durmuş, uçak ve helikopterlerden yağdırılan bomba ve kurşunlara bedenlerini siper etmiştir. İşte milletimizin taktire şayan bu duruşu asker ve polisimizin işini kolaylaştırmış, adeta devlet millet birlikteliğiyle hainlere geçit verilmemiştir.

Emperyalist zihniyet çok iyi hesap yapar. Ama yaptığı hesapta Türk Milleti varsa sonuç her zaman hezimetle sabittir. İşte 15 Temmuz Gecesi de bunun en son örneğidir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki bunlar asla uyumaz.

İşte bu yüzden Devletimizin Fetö ve diğer terör örgütleriyle mücadelesine içerde ve dışarda kararlı bir biçimde devam ettiğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Birlik ve beraberlik mesajı veren Kaymakam Gülnar, “Bir olalım birliğimiz dirliğimiz bozulmasın. Biz devletimize bayrağımıza sahip çıktığımız müddetçe Türk milletinin ve devletinin bileğini hiçbir kuvvet bükemeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle demokrasi zaferimizi kutluyor geçmişten bu yana vatan için bayrak için canını seve seve feda etmiş tüm şehitlerimizi ve ebediyete uğurladığımız gazilerimizi hürmetle anıyor, hayatta bulunan gazilerimize uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum” şeklinde konuştu.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise, Sarsılmaz imanla kuşanmış aziz milletimizin hainlere karşı tek vücut olup destan yazdığı o günün üzerinden 5 yıl geçtiğini vurguladığı konuşmasında; “Bağımsızlık ruhuyla demokrasi tarihimize altın harflerle yazılan mücadelenin anma günü olan “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” nün 5. yıl dönümünü birlik ve beraberlik içinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.Vatan, bayrak ve bağımsızlık uğruna mücadele veren kahraman milletimiz, asırlar öncesinde olduğu gibi yine aynı kararlılıkla yaşadığı toprakları ve şanlı tarihini korumanın, istikbalinin yegâne unsuru olduğunu tüm dünyaya haykırmıştır” dedi.

Başkan Coşar, “Milletimiz cesaret ve fedakarlığıyla; ülkemizi bölmek isteyen hainlere karşı daha önce ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.O gece tüm yurtta, milli iradeye darbe yapmak isteyen hain kalkışması, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine vatansever halkımız meydanlara çıkarak, canı pahasına ülkesine, devletine, demokrasisine ve geleceğine sahip çıkmış, büyük azimle bastırmıştır.

Asla unutmayacağımız ve unutturmayacağımız 15 Temmuz hain darbe girişimi aydınlık bir gelecek idealinden asla taviz vermeyeceğini gösteren asil milletimizin yazdığı kahramanlık destanı ile hüsrana uğramıştır. Geleceğine sahip çıkan hemşerilerimize şükranlarımı sunuyor, vatanımız uğruna canlarını feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve şifalar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Konuşmalar sonrasında dev ekrandan 15 Temmuz belgeseli izlettirildi. Şiirlerin okunmasına müteakip Boğazlıyan Müftülüğü ilahi Grubu tarafından ilahi dinletisi sunuldu. Tören alanında sala okunmasının ardından Sabah Namazı’na kadar demokrasi nöbeti tutuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM