• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %1,11
 • ALTIN
  %0,73
 • BIST
  %1,17
DEV PROJE BOĞAZLIYAN’A KATKI SAĞLAYACAK

DEV PROJE BOĞAZLIYAN’A KATKI SAĞLAYACAK

Boğazlıyan tarımına hayat veren Uzunlu Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar’ın girişimleri ile DSİ tarafından yatırım programına alınan Uzunlu Barajı kapalı devre projesi sulama sistemi yenileme projesi ile milli ekonomiye 106 Milyon 986 Bin TL katkı sağlamasının yanısıra binlerce kişiye ise istihdam sağlayacak.

Boğazlıyan’ın can damarı olan ve 1978 yılında yapılan Uzunlu Barajının kapalı basınçlı sistemle birlikte 80 bin dekar tarım arazisi sulanacak.

“UZUNLU BARAJI SULAMASI YENİLEME PROJESİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

DSİ tarafından yapılan açıklamada; yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletin hizmetine sunuyor.

Bu kapsamda Uzunlu Barajı Sulaması Yenileme Projesi inşaatında çalışmalar devam ediyor.       Tamamlanması ile 6 Bin 600 kişiye istihdam sağlayacak olan Uzunlu Sulaması’nda 2021 yılı çalışma sezonunda 67 Bin m. HDPE boru ve 15 Bin 700 m. CTP boru imalatları tamamlandı. Ayrıca yaklaşık 300 adet sanat yapısının da betonarme imalatları tamamlanıp, çalışmalar aralıksız devam ediyor.

“MİLLİ EKONOMİYE 106 MİLYON 986 BİN TL KATKI”

Projenin tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 106 Milyon 986 Bin TL katkı sağlanması hedefleniyor. Uzunlu Barajı Sulaması Yenileme Projesi’nin tamamlanmasıyla 80 bin dekar arazi modern borulu şebeke sistemi ile sulanacak.

“BAŞKAN COŞAR; İNCELEMELERDE BULUNMUŞTU”

Projenin başlaması ile birlikte Belediye Başkanı Gökhan Coşar, yapımı devam eden kapalı sistem boru döşeme çalışmalarını yerinde inceleyip, açıklamalarda bulunmuştu. “Uzunlu Barajı kapalı sisteminin Boğazlıyan’ımıza ve alın terini toprağın bereketiyle buluşturan tüm çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun” dileğiyle sözlerine başlayan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Uzunlu Barajı Basınçlı Sulama Sistemi yatırımının uzun yıllardan beri ilçeye yapılan en büyük yatırımlardan birisi olduğunu vurgulamıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM