• DOLAR
  %0,12
 • EURO
  %0,13
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %1,18
DİJİTAL DÖNÜŞÜM DAVETİ

DİJİTAL DÖNÜŞÜM DAVETİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Visa, dijitalleşmek isteyen KOBİ’ler için hayata geçirilen ‘Akıllı KOBİ Platformu’ hizmete açıldı.

Boğazlıyan TSO Başkanı Öcal Öcalan, TOBB ve Visa, Akıllı KOBİ Platformu’nun hizmete açıldığını duyurdu, Platform ile KOBİ’lerin dijital dönüşüm üssü olmasının hedeflendiğini söyledi.

Öcalan, “Akıllı KOBİ ile ülkede dijital dönüşüm yolunda geniş bir ekosistemi KOBİ’lerle buluşturacak” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa,işinde dijital dönüşümü gerçekleştirmek isteyen KOBİ’ler için hayata geçirilen Akıllı KOBİ platformunu, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu ve Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel’in katıldığı online bir basın etkinliği ile duyurdu.

Akıllı KOBİ, ülkemizde dijital dönüşüm yolunda geniş bir ekosistemi KOBİ’lerle bu kapsamda buluşturan ilk platform olma özelliğine sahip. akillikobi.org.tradresinden ulaşılabilen platform, içerdiği ürün, hizmet, bilgi ve eğitimlerle KOBİ’lere özel bir dijital dönüşüm üssü olarak hizmet verecek.

Akıllı KOBİ’yi ziyaret eden KOBİ’ler ihtiyaçlarını kategoriler ya da sektörler bazında keşfedebilecek, bu ürün ve hizmetleri sunan tedarikçilerle buluşabilecek. Ayrıca KOBİ’ler kendilerini dijitalleşme konusunda test edebilecek, seviyelerini görebilecek, isterse eğitim alabilecek. Böylelikle KOBİ’ler A’dan Z’ye dijitalleşme konusundaki tüm ihtiyacını Akıllı KOBİ platformunda karşılamış olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “KOBİ’lerimizin dijital dönüşüm harcamalarını vergi teşvik kapsamına alacağız. Ar-Ge harcamalarının beşte birini KOBİ’lerimiz yapıyor, bu alandaki insan kaynağımızın yarısına yakınını yine KOBİ’ler istihdam ediyor. Dolayısıyla verimliliği ve rekabetçiliği sağladıklarında KOBİ’ler Türk girişimciliğinin lokomotifi olacak” dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise, “Şimdi Akıllı KOBİ ile dijitalleşmenin tam zamanı. Ülkemizde KOBİ’ler ekonomimizin bel kemiği, istihdamın ve büyümenin itici gücü, ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel taşı olarak faaliyet gösteriyorlar. KOBİ’ler tüm işletmelerin %99,8’ini oluşturuyor, 11,5 milyon istihdam sağlıyor, 5,8 Trilyon TL ciro gerçekleştiriyorlar. Diğer taraftan pandemi ile birlikte daha artan dijitalleşme ihtiyacı en çok KOBİ’leri etkiliyor, dijital dönüşümünü gerçekleştiremeyen KOBİ’ler ticari hayatlarına devam etmekte zorlanıyorlar” dedi.

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel de “Pandemi süreci KOBİ’lerin dijitalleşmesini önemli bir ihtiyaç haline getirdi. Bugün TOBB iş birliğinde hayata geçirdiğimiz Akıllı KOBİ platformunun hizmet sağlayıcılar tarafından böylesi bir yoğun ilgiyle karşılanması doğru işi yaptığımızı gösteriyor. Akıllı KOBİ’nin, KOBİ’lerin tüm ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılayabilecekleri bir dijitalleşme üssü olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Boğazlıyan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Öcal Öcalan ise, Platform ile dijital dönüşüm konusunda KOBİ’lerin karar almalarının hızlandırmasının hedeflendiğine dikkat çekti, İşini dijitale taşımak ve dijital dönüşümünü gerçekleştirmek isteyen tüm KOBİ’leri Akıllı KOBİ Platformu’na, teknoloji tedarikçilerinin ürün ve hizmetlerini incelemeye davet ettiklerini söyledi.

Platform ile KOBİ’lerin dijital dönüşüm üssü olmasının hedeflendiğini söyleyen Öcalan, “Akıllı KOBİ ile ülkede dijital dönüşüm yolunda geniş bir ekosistemi KOBİ’lerle buluşturacak” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM