• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %0,29
 • ALTIN
  %0,74
 • BIST
  %1,00
DİYABET UYARISI

DİYABET UYARISI

Şeker hastalığının sinsi gidişli bir hastalık olması sebebiyle, hastalar semptomlarını önemsemediklerinde tanıda gecikme yaşanabildiği, Hastalığa geç tanı konduğunda yada hastalık yeterli tedavi edilmediğinde inme, şeker hastalığına bağlı görme kaybı, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları gibi pek çok hayati sorun ile karşılaşıldığı uyarısı yapıldı.

Ülkemizde 40 yaş üzeri toplumun %10’undan fazlasında şeker hastalığı bulunduğu, kilosu ne olursa olsun 40 yaşından sonra tüm bireylere 3 yılda bir kez düzenli şeker taramasının yapılması istenerek, ayrıca ailesinde şeker hastalığı olan, kilosu fazla olan bireylerde ise yılda 1 kez kontrol önerildi.

Yozgat Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Eraslan Aydemir, diyabet hakkında bilgilendirmede bulundu.

Açıklamada; “Diyabetes mellitus (şeker hastalığı); obezite, fiziksel aktivitenin az olması, sağlıksız beslenme gibi önlenebilir risk faktörleri olan bir hastalıktır. Şeker hastalığı, sinsi gidişli bir hastalık olması sebebiyle, hastalar semptomlarını önemsemediklerinde tanıda gecikme yaşanabilmektedir. Hastalığa geç tanı konduğunda ya da hastalık yeterli tedavi edilmediğinde inme, şeker hastalığına bağlı görme kaybı, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları gibi pek çok hayati sorun ile karşılaşılmaktadır.

Ülkemizde 40 yaş üzeri toplumun %10’undan fazlasında şeker hastalığı bulunduğu için kilosu ne olursa olsun 40 yaşından sonra tüm bireylere 3 yılda bir kez düzenli şeker taraması yapılmalıdır. Ailesinde şeker hastalığı olan, kilosu fazla olan bireylerde ise yılda 1 kez kontrol önerilmektedir.

Şeker hastalığı tanısı mevcut olan ve son 2 yılda yaşadığımız Covid-19 salgını sebebiyle sağlık hizmetine başvurmayan ve kontrollerini aksatan hastalar ise mümkün olan en kısa sürede kontrollerine gelmelidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM