• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %0,58
 • ALTIN
  %0,89
 • BIST
  %1,00
DOĞAL MİRAS: “ASIRLARA ŞAHİTLİK EDİYORLAR”

DOĞAL MİRAS: “ASIRLARA ŞAHİTLİK EDİYORLAR”

Yozgat’ta doğal miras olarak adlandırılan ve asırlara şahitlik eden görkemli miras “Anıt Ağaçlar” yüzlerce yıl geçmesine rağmen hâlâ dimdik ayakta durması ile dikkat çekiyor.

Çekerek İlçesi Kamışcık Köyü ile Akdağmadeni İlçesi Karadikmen Köyünde bulunan iki anıt ağaç zamana meydan okuyor. Yozgat’ta bu ihtişamlı ağaçlar görenleri etkilerken, özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Özellikle Çekerek ve Akdağmadeni çevresinin kentsel dokusunu yansıtan bu ağaçlar, yüzlerce yıl öncesine ışık tutmasıyla bölgemizin ve ülkemizin gözbebekleri olarak görülüyor.

Köy halkının da simgesi haline gelen ve heybetli görüntüsü ile dikkat çeken anıt ağaçlar özenle korunuyor.

Doğal miras olarak adlandırılan ve asırlara şahitlik eden görkemli miras “Anıt Ağaçlar” yüzlerce yıl geçmesine rağmen hâlâ dimdik ayakta durması ile dikkat çekiyor.

Anıt ağaçların gerek boyutları, gerek yapıları, gerekse tarihsel olaylara ettikleri tanıklıkları dolayısıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altında bulunan ağaçlar listesinde yerini aldı.

Akdağmadeni ilçesinde bulunan 551 yıllık meşe ile Çekerek ilçesinde bulunan 200 yıllık kavak ağacı Yozgat’ın simgesi olurken, Akdağmadeni ilçesinde bulunan ağacın türünün sapsız meşe olduğu ve türünün şampiyonu bir anıt ağaç olarak kayıtlara geçtiği, Çekerek’te bulunan “Ulukavak” olarak adlandırılan anıt ağaç ise heybetli görüntüsü ile dikkat çekiyor.

Geçmiş ve gelecek arasında tarihi ve kültürel köprü vazifesi gören anıt ağaçlar özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilerini bekliyor.

Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, “Çekerek İlçemiz Kamışcık Köyünde ve Akdağmadeni İlçemiz Karadikmen Köyünde olmak üzere iki anıt ağaç zamana meydan okuyor. Yozgat’ta bu ihtişamlı ağaçlar görenleri etkiliyor. Bahar ve yaz aylarında gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz” mesajını paylaştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM