• DOLAR
  12,4032
  %0,28
 • EURO
  14,0104
  %0,01
 • ALTIN
  712,16
  %-0,10
 • BIST
  1.776
  %-2,35
DÜVE ÇİFTLİĞİ KAPANACAK MI?

DÜVE ÇİFTLİĞİ KAPANACAK MI?

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Boğazlıyan’da bulunan Damızlık Gebe Düve Çiftliğinin başka bir ile taşınacağı iddialarını MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef Meclis’te gündeme taşıdı. Sedef; “Gebe, Düve ve Süt Üretim Çiftliğinin sağmal sisteminin Lüleburgaz’a taşınacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Taşınma sonrasında 45-50’ye yakın çalışanın da işten çıkarılacağı yine iddialar arasında. Sayın Bakanımızın dikkatine sunmak istiyorum bu konuyu. Yozgat ekonomik olarak sıkıntı yaşayan bir ilimiz. Bu TAREKS’in taşınmasıyla bir sıkıntıya daha düşmesin istiyoruz” dedi.

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, partisinin grubu adına mecliste yaptığı konuşmada, Boğazlıyanla birlikte Yozgat’ın bir çok sorununu dile getirdi.

Milletvekili Sedef, Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TAREKS AŞ. tarafından Boğazlıyan ilçesinde ‘Damızlık Gebe Düve Yetiştiriciliği’ projesi kapsamında kurulan besi çiftliğinin başka bir ile nakledilme ihtimalini meclise taşıdı.

Sedef, konuşmasında; “Boğazlıyan ilçemizde, çiftçilerimize hizmet veren Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TAREKS AŞ tarafından çalıştırılan Gebe, Düve ve Süt Üretim Çiftliğinin sağmal sisteminin Lüleburgaz’a taşınacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Taşınma sonrasında 45-50’ye yakın çalışanın da işten çıkarılacağı yine iddialar arasında. Sayın Bakanımızın dikkatine sunmak istiyorum bu konuyu. Yozgat ekonomik olarak sıkıntı yaşayan bir ilimiz. Bu TAREKS’in taşınmasıyla bir sıkıntıya daha düşmesin istiyoruz” dedi.

PANCAR ÇİFTÇİSİ

Yozgat’ta pancar üreticisi çiftçinin mağdur edildiğini, sulamada kullandığı suyun parasını ödeyemediğini de savunan Sedef, “Yozgatlı pancar üreticilerimizden yansıyan sıkıntılarımız var. 2019-2020 pazarlama yılı için şeker kotalarını 2,7 milyon ton olarak belirlendiğini biliyoruz. Ancak çiftçimiz kotasını tutturamadığında, cezayla karşı karşıya kalıyor. Çiftçimizden gelen talep, ağır cezaların biraz daha yumuşatılması yönündedir. Şeker pancarı hasat edildikten sonra kısa sürede işlenmesi gereken bir üründür. Pancar üreticisinin bir diğer sıkıntısı ise sulamada kullandıkları elektrikle ilgilidir. Önemli sayıda üretici elektrik faturalarını ödeyemediği için dağıtım şirketleriyle icralık hâlde. Üreticilerimize borçlarını ödeyebilecek kolaylıklar sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Sedef, Et ve Süt Kurumu Yozgat Et Kombinası Müdürlüğü süt işleme tesislerinin çürümeye terk edildiğini de ileri sürerek, önümüzdeki yıl tesis faaliyete geçirilerek, Yozgat ve bölgesindeki süt üreticilerinin rahatlatılması talebinde bulundu.

Sedef, fındık, kiraz, incir, kayısı ve ayva üretiminde dünya birincisi, haşhaş, kavun, karpuz üretiminde dünya ikincisi, olduğumuzu hatırlattı, Yozgat’ın meşhur mercimeği başta olmak üzere, diğer bölgelerde üretilen Antep fıstığı, kestane, vişne ve salatalık üretiminde ise dünya üçüncüsü bir ülke olduğumuzun altını çizdi.

Sedef, şunları kaydetti.

“Yozgat’ta hangi çiftçi ile bir araya gelseler, desteklerin kendilerini çok da memnun etmediğini gördüklerini, para kazanamamaktan şikâyetçi olduklarını söyledi. Çiftçimizin girdi maliyetleri her geçen gün daha da artıyor. Gübre, mazot ve elektrik fiyatları çiftçimizi zorluyor, bir de yaşanan doğal afetler üzerine eklendiğinde, inanın, durumları hiç de iyi değil, kimi gübresiz ekim yapıyor, bir kısmı da tamamen ekimden vazgeçiyor. Bir an önce borç erteleme, yapılandırma ve faiz affı getirilmelidir. Çiftçimiz yaptığı işle alakalı gelecek planlaması yapamadığı için çocuklarını başka sektörlere yönlendiriyor. Bu da kırsaldan şehre, oradan da büyükşehirlere göçü tetikliyor. Seçim bölgem Yozgat’ta da bu durumu yakinen yaşıyor ve gözlemliyoruz.”

Yozgat Milletvekili Sedef, tarıma dayalı sanayinin de göz ardı edilemeyeceğine dikkat çekerek, Yozgat’ta da bu alanda yatırımlar beklenildiğini kaydetti. Sedef, “Yozgat’ta örnek bir proje var: Meyvecilik Entegrasyon Projesi. Yozgat’ımızın Kadışehri Kabalı köyünde uygulanan bu projeyle bin 800 parsel birleştirilerek 5 bin 640 dekar büyüklüğünde devasa bir meyve bahçesi oluşturuldu. Bu alandan çok olumlu sonuçlar alınıyor. Hatta bu diğer ilçelerimizde 14 ilçemizde ve ülkemizin diğer bölgelerinde de uygulanırsa ülkemiz adına faydalar sağlayacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

TURİZME KAZANDIRILMALI

Milletvekili Sedef; ayrıca Yozgat’ta bulunan bir doğa harikası olan Çamlık Milli Parkının turizme kazandırılması gerektiğini belirterek, “Biliyorsunuz, ülkemiz genelinde 44 adet millî park bulunmakta. Çamlık Millî Parkı, 1958 yılında ülkemizde ilan edilen Türkiye’nin ilk millî parkıdır. Bir dönem İç Anadolu’nun büyük bir kısmını kapsayan orman örtüsünden günümüze kadar ulaşan nadir örneklerden biridir. Alan üzerinde karaçam, ardıç, akkavak, titrek kavak, karakavak, söğüt, alıç, ahlat ağaçları bulunmakta; sayısız hayvan türü ve ayrıca, Amerika’ya has beyaz kartal da bulunmakta. Buranın bir doğa harikası olduğunu tekrar belirterek Tarım ve Orman Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak çalışmalarıyla turizme kazandırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM