• DOLAR
  13,7194
  %0,41
 • EURO
  15,5684
  %0,38
 • ALTIN
  786,58
  %1,29
 • BIST
  1.910
  %1,61
E-DÖNÜŞÜM KOLAY OLMAYACAK!

E-DÖNÜŞÜM KOLAY OLMAYACAK!

                Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası iş dünyasına ve meslektaşlarına e-dönüşümü anlattı.

                Oda Başkanı Bulut, “01.01.2020 tarihinden  itibaren e-süreçler hızlanarak hayatımızın her alanında karşımıza çıkacak. Ancak görünen o ki küçük ölçekteki işletmeler ve işletme sahiplerinin bu sürece katılım da zorlu bir süreç yaşayacağını düşünüyorum. Mali müşavirler olarak bizlerde her süreçte olduğu gibi bu süreçte de girişimcilere yön vererek yardımcı rolü üstleneceğiz” dedi.

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut, e-uygulamalar hakkında üyeler ve iş dünyası ile seminerde bir araya geldi.

Bulut, açılış konuşmasında; “Bilgi ve teknolojik çağının bir gereği olarak mali kayıtlar ve işlemlerimiz değişime ayak uydurmak zorundadır.  19/10/2019 tarih ve 509 sayılı vuk  e-uygulamalar tebliğine göre bakanlık tarafından yapılan bu çalışmalar günlük mali işleri kolaylaştırırken vergi adaletinin sağlanması için yapılması gereken düzenlemelerdir. Aslında toplumun her kesimini ilgilendiren e-fatura ve diğer değişikliklerin her tacirin bilmesi gereken önemli konular olduğunu düşünüyorum” dedi.

“01.01.2020 tarihinden  itibaren e-süreçler hızlanarak hayatımızın her alanında karşımıza çıkacağı görünmektedir” diyen Bulut, şunları aktardı.

“Ancak görünen o ki küçük ölçekteki işletmeler ve işletme sahiplerinin bu sürece katılım da zorlu bir süreç yaşayacağını düşünüyorum. Mali müşavirler olarak bizlerde her süreçte olduğu gibi bu süreçte de girişimcilere yön vererek yardımcı rolü üstleneceğiz.

Ancak  ticaret odaları ve esnaf odaları nezdinde bu uygulamalara geçiş süreci ile ilgili vergi mükelleflerine ve ticaret erbaplarına kapsamlı eğitimler vermesi gerektiği kanaatindeyim.

Biz Yozgat mali müşavirler odası olarak esnafa verilecek  her bilgi için eğitimci sağlamaya hazırız. Çünkü e-uygulamalar mükelleflerin yapması gereken işlerdir. Bu uygulamalar yaşamı kolaylaştırdığı gibi uygulamada yaşanacak sorunları da var olacaktır. Bunlardan biride halen normal fatura kesmeyi bilmeyen mükelleflerimiz mevcut. Mükelleflerin  çoğunun e posta adresleri bile yok. Bizi zor süreç beklemektedir.

Mali müşavir mükellefin faturasını kesen eleman değildir. Sayın meslektaşlarım sizden ricam e-fatura irsaliye vb. uygulamaları sizler kesmeyin, mükellefin faturasını mali müşavir kesmez, bundan dolayı ileride sıkıntı yaşarsınız ve siz değerli mükellefler faturanızı mali müşavir kesmez ve kesemezde  fatura kesme saklama sorumluluğu sizlerdedir. Mesleğimizin kanun maddesi olan 3568 sayılı kanuna göre de bizlerin fatura vb. kesmeleri kanunen yasaktır.

Toplumu bilgilendirmenin bizim gibi mali müşavirlerin ve esnaf odalarının  görevi olduğunu düşünüyorum. yapmak istediğimiz sadece daha fazla bilgi ile mükelleflerin, iş camiasının devletle olan ilişkilerinin daha sağlam gerçekleştirmesini sağlamak ve cezayi müeyyidelere sebep olmamalarını sağlamaktır.

Biz mali müşavirler devletin çıkarmış olduğu uygulamaları sizler ceza yemeyin diye sizle devlet  arasında köprüyüz.  Yozgat SMMM odası olarak  odamız da  ön muhasebe eleman kursu açılacaktır.  Açacağımız kursumuzda kursiyerlerimize e-fatura, e-arşiv, e-sevk irsaliyesi, e-müstahsil makbuzunu  uygulamalı olarak gösterilecek, sizlerin eleman ihtiyacını karşılamış olacağız.”

Yozgat Kent Park Bilal Şahin konferans salonunda düzenlenen programa; TURMOB eğitmeni Yalçın Sütütemiz, Yozgat Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, Gelir Müdürü  Sedat Vatansever ve Mali Müşavirler ile vergi mükellefleri yoğun katılım gösterdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM