• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
EBEVEYNLERE ÇAĞRI

EBEVEYNLERE ÇAĞRI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Aile Eğitim Programı (AEP) Yozgat’ta da devam ediyor. Sosyolog Merve ER ayrıca, çocukların ekran başında çok fazla zaman geçirmelerinin zararlı olabileceğini, televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarının çocuk bakıcısı olarak kullanılmaması gerektiğini ve ebeveynlerin çocukları ile birlikte etkili ve kaliteli zaman geçirmelerinin önemini vurguladı.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personeli Sosyolog Merve ER, Yozgat Osmanpaşa Köyü’nde Müftülük bünyesinde açılan Kur’an Kursu’na katılan kursiyerlere yönelik “Çocuk Yetiştirmede Güncel Konular” konulu seminer verdi.

Seminerde, Bakanlığın Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Aile Eğitim Programı (AEP) doğrultusunda düzenlenen etkinlikte, “Çocuğun ekran karşısında olması onun için yararlı mıdır, zararlı mıdır? Çocuklar bir günde ne kadar süreyi ekran karşısında geçirebilirler? Cinselliği çocuklara nasıl ve ne kadar anlatmalıyız? Çocuğu istismardan korumak için neler yapmak gerekir? Oyun çocuk için önemli midir?” konuları ele alındı.

Merve ER, konuşmasında, çocuğa yönelik ihmal ve istismarı önlemenin temel unsurlarının ailede kazandırılacağına dikkat çekti. Ayrıca, bebeklikten itibaren mahremiyet eğitiminin önemine vurgu yaptı. Mahremiyet eğitiminde annelerin, bebekleri ile ilgilenirken mahrem yerlere dokunmaması gerektiğini, çocuklara oyun sırasında kişisel bilgilerini paylaşmamaları konusunda uyarılarda bulunulması gerektiğini ve sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmeleri gerektiğini belirtti.

Merve ER ayrıca, çocukların ekran başında çok fazla zaman geçirmelerinin zararlı olabileceğini, televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarının çocuk bakıcısı olarak kullanılmaması gerektiğini ve ebeveynlerin çocukları ile birlikte etkili ve kaliteli zaman geçirmelerinin önemini vurguladı.

Sosyolog Merve ER ayrıca, çocukların ekran karşısında geçirdikleri sürenin sınırlandırılması gerektiğini ve cinsellik konusunun da doğru ve uygun bir şekilde anlatılması gerektiğini vurguladı. Çocuklara oyun sırasında kişisel bilgilerini paylaşmaması konusunda uyarılarda bulunulmalı ve sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmelidirler.Tv, bilgisayar ve cep telefonları çocuk bakıcısı olarak kullanılmamalı ebeveynler çocukları ile birlikte etkili ve kaliteli zaman geçirmelidir” şeklinde konuştu.

Seminerde; Ailelerin çocuklarını istismardan korumak için neler yapabilecekleri konusunda da bilgi verdi. Ayrıca, oyunun çocuklar için önemli bir etkinlik olduğunu ve sosyal medya kullanımı konusunda da bilinçli olunması gerektiğini belirtti. Seminerin, ailelerin çocuk yetiştirme konusunda güncel konular hakkında bilgi edinmeleri ve yaşam kalitelerini artırmaları amaçlanıyor.

Sosyolog Merve ER’in yaptığı bu konuşma, çocukların sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesine dair önemli bilgiler içerirken, ailelerin bu konularda bilinçlenmelerine de yardımcı oldu. (Erol TARİKCİ)

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM