• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
EKONOMİ VE TARIMA KATKI SAĞLAYACAK

EKONOMİ VE TARIMA KATKI SAĞLAYACAK

“Yozgat’ta Tarım ve Ekonomi İçin DSİ Projeleri Hız Kesmeden Devam Ediyor”

Yozgat il genelinde DSİ (Devlet Su İşleri) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen önemli çalışmalar, tarım ve ekonomiye katkı sağlama hedefiyle büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

Boğazlıyan’da da Uzunlu ve Oğulcuk Barajlarının tamamlanması ile birlikte hem tarım canlanacak, hem de ekonomiye ciddi katkı sağlayacak.

“Tarım Arazi Modernizasyonu”

DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Aslı Erdoğan ve teknik heyeti, “Yozgat Sorgun Gevrek Göleti” projesi alanını ziyaret etti. Gölet, depolayacağı 2.66 hm3 su kapasitesi ile 843 hektarlık tarım arazisinin modern sulama sistemleriyle donatılmasına katkı sağlayacak. Bu önemli proje, 2023 yılında tamamlanarak ülkemizin ekonomisine önemli bir katkı sunmayı hedefliyor.

“AT ve TIGH” Projesi Tarımsal Üretime Katkı Sağlayacak”

Öte yandan DSİ 12. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen “Yozgat Aydıncık AT ve TIGH” projesinde de önemli adımlar atılmış durumda. Arazi Toplulaştırma Şube Müdürü Özkan Baran ve teknik ekibi, proje alanında incelemelerde bulundu.

Proje, 10.000 hektarlık alanı kapsayarak 14 mahalleyi etkileyecek. Tescil işlemleri tamamlanan proje kapsamında, 460 kilometrelik ulaşım yolu stabil hale getirilirken, Kazı-Dolgu ve Taş toplama çalışmaları devam ediyor. 2023 yılı içerisinde projenin tamamlanmasıyla tarımsal üretime önemli katkılar sağlanacak.

“Boğazlıyan’da Uzunlu ve Oğulcuk Barajlarıyla Tarım Canlanacak”

İlçemiz Uzunlu Barajı’nda da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu projenin tamamlandığında milli ekonomiye 106 milyon 986 bin TL katkı sağlaması ve 80 bin dekar zirai arazinin modern borulu şebeke sistemi ile sulanması hedefleniyor.

Aynı şekilde Oğulcuk Barajı’nda depolanacak 15.98 milyon m³ su, 18.720 dekar zirai arazinin sulanmasını sağlayacak. Barajlar tamamlandığında ülke ekonomisine yıllık milyonlarca lira katkı sağlaması hedefleniyor.

Yozgat il genelinde yürütülen DSİ projeleri, tarım alanlarının modernize edilmesi ve su kaynaklarının etkin kullanımı sayesinde ekonominin güçlenmesine önemli bir ivme kazandıracak. Bu projeler, geleceğe yönelik sürdürülebilir tarımsal üretimin sağlanması ve ülke ekonomisine katkı sunulması açısından büyük bir öneme sahip.

Yozgat il genelinde yürütülen bu DSİ çalışmaları, tarımsal faaliyetlerin modernleştirilmesi ve ekonominin güçlendirilmesi adına önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Vatandaşlar ve çiftçiler, bu projelerin tamamlanmasıyla birlikte verimli tarım alanlarına kavuşmanın heyecanını yaşıyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM