• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
EKONOMİYE DEĞER KATTILAR

EKONOMİYE DEĞER KATTILAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Yozgat TSO & TB Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı.​ TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bozok yiğitlerinin mekanı, şehitler diyarı, yiğidin harman olduğu, şehr-i huzur Yozgat’ta bulunmaktan şeref duyduğunu söyledi.

Yozgat’ta Bozok Üniversitesi TOBB Sağlık Yüksekokulunu yaptıklarını, şimdi de Yozgat’ta 4 ilçede, Boğazlıyan, Sorgun, Şefaatli ve Yerköy’de, 4 yeni okul daha yapacaklarının müjdesini verdi.

Yozgat’ta yoğun kalabalık eşliğinde karşılanan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ziyaretine Boğazlıyan TSO Başkanı Öcal Öcalan ve Boğazlıyan Ticaret Borsası Başkanı Harun Halıcı ile birlikte çok sayıda oda başkanları da katıldı.

Yozgat’ın hem toprağının hem de havasının bereketli olduğunu belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, açıklamasında; “Yozgat, ülkemizi doyuran tarım merkezlerinden de biri. Mercimekte, Pancarda, Buğdayda ilk sıralarda. Sanayi de önemli bir atılım gerçekleştirmiş durumda. 20 sene önce sadece bir OSB varken şimdi bu sayı 4’e çıkıyor. Ve neredeyse tamamı dolu hale geliyor. Güvenlik güçlerimizi koruyan, hayati öneme sahip savunma ekipmanları, eskiden ithal edilirdi, şimdi burada üretiliyor. Dünyanın 50’den fazla ülkesine de Yozgat’tan gönderiliyor. İşte en son Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve ekibi de, burada üretilen, balistik korumalı kask ve yelekle, kendilerini koruyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Yozgat Valiliği ve Belediyesinin öncülüğünde, bir bilim merkezi kurulduğunu, buradan geleceğin bilim insanları, mühendisleri ve girişimcilerinin yetiştiğini göreceklerini söyledi.

TOBB Başkanı, Ankara-Sivas-Yozgat Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlamasıyla birlikte Yozgat’ın, bir turizm kentine dönüşeceğini ifade etti.

Yozgat’ta çok güzel bir tablo ile karşılaştığını anlatan Hisarcıklıoğlu, valisi, belediye başkanı, oda ve borsa başkanları ile girişimcilerin hep bir arada olduğunu, Yozgat’ın gelişmesi için kenetlendiklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nın akredite olduğunu, üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunduklarını anımsattı.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nın önemli bir projeyi daha hayata geçirdiğini ve büyük bir hayvancılık tesisi yaptıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, böylece Yozgat’ta hayvancılığın gelişimine de ciddi katkı sağladıklarını söyledi.

Yozgat Ticaret Borsası’nın TMO-TOBB LİDAŞ’ın ortağı olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizde lisanslı depoculuğun gelişmesine katkı sağlıyor. Sarıkaya ilçemizdeki 60 bin tonluk lisanslı depomuzla, Yozgat’lı üreticilerimize hizmet sunuyor. Öte taraftan, Odamızın gayretleriyle, Yozgat’ın ilk 6 ayda, ihracatını en çok artıran il olduğunu da, memnuniyetle öğrendim. Bu vesileyle Odamıza ve ihracatçı üyelerimize, gönülden teşekkürlerimi sunuyor, başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

LGS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını aktaran Hisarcıklıoğlu, “Türkiye genelinde tüm meslek liselerinde doluluk oranı %95 oldu. Peki tahmin edin, Yozgat’ta kaç oldu? Yozgat’a ne yakışır, %100 doluluk. Evet, Yozgat’taki 2 meslek lisemizde de boş yer kalmadı. Bu başarınızdan ve mesleki eğitime verdiğiniz destekten dolayı, sizlere ayrıca teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Yozgatlı Başkanların talebiyle, TOBB olarak bir önemli karar aldıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, Bozok Üniversitesi TOBB Sağlık Yüksekokulunu yaptıklarını, şimdi de Yozgat’ta 4 ilçede, Boğazlıyan, Sorgun, Şefaatlı ve Yerköy’de, 4 yeni okul daha yapacaklarının müjdesini verdi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Sanayi Veritabanındaki 90 bin üretici ve 4 bin ürünü analiz ettiklerini hatırlatarak, “Yozgat tam 266 farklı ürün üretebiliyor. Buna göre Yozgat, tam 7 üründe, üretim kapasitesi anlamında, Türkiye’de 1. Konumda. 11 üründe ikinci, 8 üründeyse üçüncü sırada” dedi.

Oda/Borsa Başkanlarının hem Yozgat’a değer katan çalışmalar yaptığını hem de üyelerinin her sıkıntısını Ankara’ya getirip, çözüm aradığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Pandemi döneminde de, dertlerinize tercüman oldular. Sizlerin yaşadığı sorunları ve önerilerinizi topladılar. Hep birlikte bunları, icra makamında olan hükümete ilettik. Bunların önemli bir kısmından da sonuç aldık. Pek çok destek ve düzenleme hayata geçti. Ama sıkıntılarımız bitmedi, sorunlar elbette var. Bunları da devamlı dile getiriyoruz. Çözüm sağlamak için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM