• DOLAR
  %-0,09
 • EURO
  %-0,07
 • ALTIN
  %-0,09
 • BIST
  %5,16
EKONOMİYE YÖN VERENLERİN TOPLANTISI GENİŞ YANKI UYANDIRDI

EKONOMİYE YÖN VERENLERİN TOPLANTISI GENİŞ YANKI UYANDIRDI

Kayseri Yozgatlılar Federasyonu tarafından düzenlenen “İş Dünyası ile İstişare Toplantısı” her iki ilin ekonomiye yön veren kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Önümüzdeki sürece ilişkin karşılıklı atılacak adımlar ve çalışmaların konuşulduğu iş dünyası zirvesi gerek Kayseri ve gerekse de Yozgat’ta geniş yankı uyandırırken, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar da Boğazlıyan’ın kaderini etkileyecek olan yatırım ve projelere değindi.

Kayseri Ticaret Odası Toplantı Salonunda Kayseri Yozgatlılar Federasyonu tarafından düzenlenen “İş Dünyası İle İstişare Toplantısına” Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Kayseri Ticaret Borsası Meclis Başkanı Faehrettin Çalışkan, Kayseri Osb Yönetim Kurulu Başkanı Yunus İmamoğlu, Mimarsinan Osb Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karabulut, İncesu Osb Yönetim Kurulu Başkanı Ali Baktır, Yozgat Sanayi Ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Yozgat Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli ile Yozgat Boğazlıyan Tic ve Sanayi Odası Başkanı Öcal Öcalan, Yozgatlılar Derneği Kurucu Onursal Başkanı Mustafa Çağan, İş İnsanları, Ayhan Köklü, Ali Cenk, Şaban Koçyiğit, Bayram Eroğlu, Feridun Kaya, Hacı Yusuf Şahin, Perihan Yorgun, Mehmet Çetin, Sedat Böyük, Şevket Uyar, Ali Alkan, Ekrem Sarar, Hüseyin Uyar, Yeni Fakılılar Dernek Başkanı Cengaver Dağ, Çandır İlçesi Kozan Köyü Dernek Başkanı Azmi Bütün, Özler Birlik Başkanı Abdulkadir Gemici, Yozgatlı Genç Girişimciler Dernek Başkanı Ferdi Köse, Ovakentliler Dernek Başkanı Ramazan Ergül, Başhorozlular Dernek Başkanı Bilal Ulusoy ile Kayseri Yozgatlılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Gencer, Koray Can, Ersan Dağdeviren, Yusuf Korkmazyürek, Kazım Karagöz, Emrullah Doğan ve davetliler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Kayseri Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Deniz Çağan, Kayseri Yozgatlılar Federasyonu olarak, Kayseri’de ilkini gerçekleştirdikleri, “İş Dünyası ile İstişare Toplantısına” katılımlarından dolayı davetlilere teşekkür etti.

Kadim şehir Kayseri’yi, Türkiye’nin kültür-sanat, bilim ve turizm merkezlerinden birisi olarak niteleyen Çağan, Kayseri ile Yozgat’ı birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını, yıllarca iç içe yaşadıklarını hem ticaret hem de aile yapılarının, bugüne kadar geldiğini aktardı.

Yozgatlılar Federasyonu olarak bu organizasyonu neden yaptıklarına dairde konuşarak asla koltuk sevdasında olmadıklarının altını çizen Çağan, ‘tek taşla duvar olmaz, bir güllede yaz gelmez. Ben burada Yönetim Kurulu arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum, biz bugün burada bu organizasyonu yapıyorsak, gurur ve mutlulukla önümüzdeki süreçte bunların temellerinin atılacağını düşünerek yapıyoruz. Kayseri’de yaşayan birçok Yozgatlı hemşerimiz burada. Değişik sektörlerin iş adamları burada. Amacımız karşılıklı ticaret köprüsünü oluşturabilmek.Biz istiyoruz ki hemşerilerimizin dertleri ile dertlenmek. Bu anlamda Kayseri’de yatırım yapan Yozgatlı hemşerilerimize teşekkür ediyorum.  Önümüzdeki süreçte bunu başarabilmek ve Erciyes Dağımızla Çamlığımızı birleştirmek” dedi.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ise, sözlerinin başında Yozgatlılar Derneği Onursal Başkanı Mustafa Çağan ve katılımcıları selamladı. Kayseri Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Deniz Çağan ve yönetim kurulunu yaptıkları bu ve benzeri çalışmalardan dolayı tebrik eden Ömer Gülsoy, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Yozgat ile var olan gönül bağımızı daha da pekiştirmek için buradayız. Bir ve beraber olursak ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine katkı sunarız. Bu sene Kayseri’de ki ihracaat rakamlarımız 3 milyar 609 milyon dolar civarında. Bunda katkısı olan sadece Kayserili iş insanları değil, Yozgatlı iş insanlarımız Nevşehir, Yozgat ve Sivas’taki girişimcilerimiz, burada yatırım yapan arkadaşlarımızın cansiperhane çalışmasıyla elde edildi. İnşallah 2023 yılında da 5 milyar dolarlık bir hedefimiz var. Onu da hep birlikte yakalayacağız. Eğer 2023 de 10 büyük ekonomiden birisi olacak isek 3 sektörde kendi kendimize yeten bir ülke olmalıyız. Savumna sanayi, tarımda iyi olmalıyız. İhraç eden ülke konumundan ithal eden ülke durumuna düşmememiz lazım. İyi bir tarım politikasıyla desteklenmeli, üçüncüsü ise sağlık sektörü.”

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış da Kayseri Yozgatlılar Federasyonu tarafından düzenlenen toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu. Kayseri olarak Yozgat’ı kendi illerinden ayırmadıklarının altını çizen Başkan Recep Bağlamış, “Bu kardeşliğimizin, ticari manada Kayseri-Yozgat ilişkilerini geliştirmek adına bir şeyler yapılması gerektiğini görmüş olduk” şeklinde konuştu.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi’de sözlerinin başında, Yozgatlılar Derneği Onursal Başkanı Mustafa Çağan’dan övgüyle bahsederek, bir iş adamının nasıl olması gerektiğini, sözün arkasında nasıl durulacağını icraatıyla bizzat gösterdiğini söyledi.

Yozgat ile Kayseri arasında herhangi bir ayrı gayrı olmadığının altını çizen Başkan Büyüksimitçi, “Çok yakınlaşmamıza veya uzaklaşmamıza da gerek yok. Sadece bunu daha fazla nasıl sanayileştiririz, birbirimizden daha fazla nasıl yararlanabiliriz anlamında çalışmamız gerekli. TOBB kapsamında sorumlu olduğum illerden birisi de Yozgat Boğazlıyan OSB inanılmaz doğru bir proje. Kayseri sanayicileri içinde bence bir fırsat. Hem teşvik bölgesi olarak çok avantajlı konumda, hem de arsa fiyatları anlamında oldukça avantajlı. Bu durum Boğazlıyan’ımıza çok büyük değer katacak. İnanıyorum ki buradan iş adamlarımız oraya gelecektir” şeklinde konuştu

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise toplantıyı düzenleyen ve Kayseri’de ki Yozgatlı hemşehrileri ve aynı zamanda oda borsa başkanları ile buluşturan Deniz Çağan’a teşekkür etti.          Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinin kaderini etkileyecek olan Fuat Oktay OSB’yi kurduklarını kaydeden Coşar, “Çok kısa sürede belirli bir noktaya getirdik. O noktaya değinmeden önce çok önemli olan bir konu var. Biz Boğazlıyan’da organize sanayi bölgesi kurmaya karar verdiğimizde Ticaret Odası Başkanı Öcal Öcalan ile birlikte TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na bizzat gittik. Buradan şahsım ve ilçem adına teşekkür ederim. Bizim her zaman en büyük destekçilerimizden birisi oldu. “Boğazlıyan benim ilçem” dedi. Organize sanayi bölgesini kurarken yine Sanayi Bakanımız Mustafa Varank’a “Boğazlıyan benim ilçem. Buradaki OSB’yi ben çok önemsiyorum. Her türlü desteğinizi de bekliyorum” diyerek bizleri onure etti. Birçok kapının açılmasına da katkısı oldu” diye konuştu.

Toplantının konuklara Yozgat’ın yöresel bir damak tadı olan Arabaşı ikramında bulunuldu, ayrıca; Kayseri Yozgatlılar Federasyonu tarafından yapılan bazı çalışmaların konu edildiği kısa tanıtım filminin gösterimi gerçekleştirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM