• DOLAR
  13,3869
  %-0,28
 • EURO
  15,1954
  %-0,32
 • ALTIN
  790,38
  %-0,62
 • BIST
  2.048,01
  %0,29
El Yıkamak Bulaşıcı Hastalıklara Kalkan

El Yıkamak Bulaşıcı Hastalıklara Kalkan

El gerektiğinde ve uygun biçimde yıkanmadığında, mikrobik, bulaşıcı hastalıkların tümüne aracılık ettiği, bunların başında grip ve nezle gibi solunum sistemine yerleşen bakteriyel hastalıkların geldiği belirtildi.

İl Sağlık Müdürlüğü Dr. Fatih Şahin, “Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir, bu nedenle de çok fazla mikroorganizma barındırır.  Ellerimiz temiz gibi görünse de, pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Ellerde yaklaşık altı bin adet bakteri bulunabilir” dedi.

“Gripten korunmak için eller mutlaka yıkanmalı”

Dünya El Yıkama Günü kapsamında Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Sağlığın Geliştirilmesi Birimi tarafından, Merkezi Ortaokul ve Yunus Emre İlkokulunda Enfeksiyon Hemşireleri Esra Demirtaş ve Ülkü Varol Yazıcı tarafından öğrencilere etkin el yıkama teknikleri anlatıldı. Eğitimde salonda ekranda video ve görseller yer aldı. Etkinlik kapsamında öğrencilere broşür dağıtıldı.

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Dr. Fatih Şahin yaptığı açıklamada; “Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir, bu nedenle de çok fazla mikroorganizma barındırır.  Ellerimiz temiz gibi görünse de, pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir.

Yapılan çalışmalar, temiz bir görünüme sahip olmasına rağmen ellerde yaklaşık altı bin adet bakteri bulunabileceğini göstermiştir. El yıkamak başta üst solunum yolu enfeksiyonları, grip olmak üzere ishal ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyon etkenleri olan mikroorganizmaların bulaşmasını önlemek için uygulanan en eski, en basit, en ucuz, ve en etkili yöntemdir.

El yıkamak her ne kadar kolay görünse de, uyulması gereken bazı kuralları vardır. Ellerde özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırmaktadır. Bu nedenle doğru el yıkama tekniği ile ellerde bulunan ve hastalık yapan mikroorganizmalar uzaklaştırılabilirler” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM