• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %1,11
 • ALTIN
  %0,73
 • BIST
  %1,17
ENGELLİ İSTİHDAMI SÜRÜYOR

ENGELLİ İSTİHDAMI SÜRÜYOR

İŞKUR’da Engelli Vatandaşlara Yönelik İş Görüşmesi Yapıldı.

İş arayan vatandaşlar ile işvereni buluşturan Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü toplu iş görüşmeleri ile engelli istihdamına tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye’de engellilerin işçi olarak istihdamı 4857 sayılı İş Kanununun 30’uncu maddesinde öngörülen kota sistemi ile sağlanmaya çalışılırken, kota sistemi kapsamında, 50 veya daha fazla işçi çalıştıran Özel sektör işyerlerinde % 3 engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü oldukları hatırlatıldı.

İş arayan vatandaşlar ile işvereni buluşturan Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü toplu iş görüşmeleri ile engelli istihdamına tüm hızıyla devam ediyor.

4 Ağustos’ta İŞKUR’da Türkiye İş Bankası A.Ş. firmasının katıldığı görüşmelerde çalışmak isteyen engelli vatandaşlar işe yönlendirilirken 3 Ağustos’ta Sorgun Yüksek Hızlı Tren Şantiyesinde çalıştırılmak üzere Sorgun Belediyesi İŞKUR Hizmet Noktasında görüşmeler gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, Türkiye’de engellilerin işçi olarak istihdamı, 4857 sayılı İş Kanununun 30 uncu maddesinde öngörülen kota sistemi ile sağlanmaya çalışılmaktadır” dedi.

Kota sistemi kapsamında; 50 veya daha fazla işçi çalıştıran Özel sektör işyerlerinde % 3 engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü olduklarını hatırlatan Yıldız, dezavantajlı grupların başında gelen engelli personellerin istihdam edilebilmesi için var olan teşviklere dikkat çekti.

Yıldız, özel sektör işverenlerinin çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primi işveren paylarının tamamının Hazinece karşılanmakta olduğunu da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM