• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,55
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %-0,15
Engelliler sahipsiz değildir!

Engelliler sahipsiz değildir!

Engelliler Haftası nedeniyle ilçemizde özel eğitim gören öğrenciler için program düzenlendi. Özel Tuba Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen programda özel öğrenciler hünerlerini sergileme imkanı buldular.

Kaymakam Davut Sinanoğlu; “Son yıllarda devletimiz ve hükümetimiz dezavantajlı kesimlerin ve engelli vatandaşların sorunlarının çözümü noktasında, hayat standartlarının yükseltilmesi, eğitim sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması gibi hususlarda çok önemli adımlar attı.”

Özel Tuba Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdürü Yusuf Yıldırım; özel eğitim kurumunun engellilere yönelik hizmetlerini artırarak sürdürdüğünü belirterek, engelli vatandaşların topluma kazandırılması noktasında çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Engelli annesi Şerife Zorlu; “Yılmadık çocuğumuzu yürütmeye ve konuşmaya hayata dahil etmeye çalıştık. Gerek doğuştan gerekse sonradan olsun bir engelli annesi olmak demek; kendinden önce evladını düşünmektir. O doyunca doymak, o gülünce mutlu olmaktır.”

Boğazlıyan Özel Tuba Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Öğrencileri Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında; İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Beyaz, Milli Eğitim Şube Müdürü Nazan Tok, İl Genel Meclis Üyesi Bayram Eroğlu, Uzunlu Belediye Başkanı Turan Koç ve davetliler yalnız bırakmadı.

Engelliler haftası etkinlikleri kapsamında çeşitli hazırlıklar yapan öğrenciler annelerini ve misafirlerini hem duygulandırdı hem de gülümsetti.

Programda konuşmasına tüm annelerin anneler gününü kutlayarak başlayan Kaymakam Davut Sinanoğlu “Annelerimize sevgimizi saygımızı göstermek için bu özel gün bir fırsattır. Bu yüzden bu günün önemli olduğunu düşünüyorum. ‘Cennet annelerin ayağının altındadır’ (Peygamber Efendimizin) sözü üzerine söz söylenmez. Engelli çocuklarımızın annelerinin yeri de ayrıdır. Engelli çocuklarına bakan vakit ayıran 7 gün 24 saat annelik vazifesinin çok çok ötesinde tarif edilmez bir şekilde çocuklarına bakan, sahip çıkan tüm engelli annelerimizin de anneler gününü tebrik ediyorum” dedi.

Engellilere yapılan hizmetlerden bahseden Kaymakam Sinanoğlu, “Bizler burada şahsımız adına bir şey yapmıyoruz. Yapılan hizmetler devlet ve hükümet namına ve hesabına yapılıyor, görevimiz kaymakam olarak hükümetin emirlerini ve politikalarını yerelde uygulamadır. Bunu yapabildiysek ne mutlu bize. Son yıllarda devletimiz ve hükümetimiz dezavantajlı kesimlerin ve engelli vatandaşların sorunlarının çözümü noktasında, hayat standartlarının yükseltilmesi, eğitim sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması gibi hususlarda çok önemli adımlar atıldı.

Engelli vatandaşlarımız bazı haklara sahip oldular. Yeterli mi? değildir şüphesiz, geliştirilmesi gerekir, bu noktada çalışmalar da var. Son 15-20 yılda hükümetlerin bu noktada toplum nezdinde farkındalık oluşturulması kapsamında güzel çalışmalara imza atıldığının şahidiyim, son yıllarda ise özellikle mevcut hükümet döneminde güzel çalışmalar oldu, çalışmaların artarak süreceğini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

Özel Tuba Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdürü Yusuf Yıldırım ise, özel eğitim kurumunun engellilere yönelik hizmetlerini artırarak sürdürdüğünü belirterek, engelli vatandaşların topluma kazandırılması noktasında çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Yıldırım, okulda topluma adapte olma, toplumla aynı seviyeye getirme adına devletin uzun bir süredir milli eğitim bakanlığı nezdinde çalışma yapıp, özel eğitim altında bire bir destek programı verildiğini belirterek, “Bu özel eğitim alan öğrencilerimizi akranlarının seviyesine getiriyor. Milli eğitimin temel felsefesi ‘eğitimde feda edilecek bir tek kişi bile yoktur’ o yüzden engellilerimiz de rahat olsun” dedi.

Engelli annesi Şerife Zorlu ise, 17 yaşında Tenzile Zorlu, isminde bir kızı olduğunu belirterek, şunları söyledi.

“Bir anne olarak 9 ay boyunca sağlıklı bir evlat beklerken doğum hatası sonucu kucağıma sipi palsi olan bir çocuk verdiler. O anki duygularımı inanın tarif edemem. İlk başta kabullenmek ve bu duruma alışmak zor olsa da zaman kaybetmeden tedavisine başlamak zorundaydık. Ailece bu durumu kabullendik ve Tenzile’nin tedavi sürecine başladık. Çok zor süreçler geçirdik.

Yılmadık çocuğumuzu yürütmeye ve konuşmaya hayata dahil etmeye çalıştık. Gerek doğuştan gerekse sonradan olsun bir engelli annesi olmak demek; Kendinden önce evladını düşünmektir. O doyunca doymak, o gülünce mutlu olmaktır. O yüzden biz çocuklarımızın kendini idare edebilen ayaklarının üzerinde durabilen bir şeyler olabilmesi için çabalıyoruz. Bunu da başarabilmek için siz devlet büyüklerimizden yardımınıza ihtiyacımız var. Çocuğum uzun eğitimi için destek olan devletimizden bu kurumu açanlardan ve çocuklarımıza eğitim veren öğretmenlerimizden Allah razı olsun.”

Programda müzik eşliğinde öğrenciler doyasıya eğlenirken, protokol üyeleri de engelli ve aileleri ile bir süre görüştü. Kaymakam Sinanoğlu, anneler günü nedeniyle öğrenci annelerine çiçek verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM