• DOLAR
  %0,12
 • EURO
  %0,18
 • ALTIN
  %-0,12
 • BIST
  %1,18
“ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

“ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Meme kanserinin tüm dünyada ve Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğu, tanı konulan her 4 kadın kanserinden 1’inin meme kanserine yakalandığı ortaya çıktı.

Ülkemizde hastaların %41.2’isi lokal ileri, %11’i ileri evrede tespit edildiği, tanı sonrası uygun tedavi seçimleriyle tam iyileşmelerin olabildiği bu hastalıkta erken teşhisin önemine işaret eden Yozgat Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Naziye Ak, sağlıklı her bireyin kanserden koruyucu yaşam değişikliklerini yaparak hastalık oluşmadan önlemlerini alması gerektiğini belirtti, erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Yozgat Şehir Hastanesinde 01-31 Ekim Meme Kanseri farkındalık ayı etkinliği düzenlendi.

Hastane ana giriş poliklinik alanında tanıtım standı açılışına Başhekim Uz. Dr. Mustafa Kozan ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Naziye Ak ve Cerrahi Onkoloji Hekimi Op. Dr. Hüseyin Bakır katıldı.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Naziye Ak, Yozgat Şehir Hastanesinde Meme CA hakkında bilgilendirmede bulundu.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Naziye Ak, “Meme kanseri tüm dünyada ve Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanserdir. Tanı konulan her 4 kadın kanserinden 1’i meme kanseridir. Tarama programları ile erken evrede yakalanıp tamamen tedavi edilebilme şansı olmasına rağmen, Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde henüz halen hastaların %41.2’isi lokal ileri, %11’i ileri evrede tespit ediliyor.

Tanı sonrası uygun tedavi seçimleriyle tam iyileşmelerin olabildiği bu hastalıkta erken tanı için 40 yaşından sonra tüm kadınların rutin meme muayenesi ve mamografi tetkiklerini KETEM’lerde yaptırması önerilmektedir. Ailesinde meme kanseri olan kişilerde tarama programları daha erken ve daha sık planlanır.

Ayrıca nadir de olsa meme kanserinin erkeklerde de görülebilen bir hastalık olduğunu bu meme kanseri farkındalık ayında hatırlatmakta fayda var. Erkekler için rutin tarama önerilmese de meme dokusundaki herhangi bir değişimin ihmal edilmemesi önerilir.

Obezite, sigara ve alkol kullanımı, düşük fiziksel aktivite, hormon tedavileri meme kanseri gelişimi için risk oluşturan faktörlerdir. Sağlıklı her bireyin kanserden koruyucu yaşam değişikliklerini yaparak hastalık oluşmadan önlemlerini alması gerekmektedir. Kansersiz bir yaşam için, halkımızı meme kanseri konusunda bilinçlenmeye davet ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Programda ayrıca hastalara bilgilendirme yapıldı, broşür dağıtıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM