• DOLAR
  %0,06
 • EURO
  %-0,57
 • ALTIN
  %0,19
 • BIST
  %-1,35
ERKEN YAŞTA EVLİLİK UYARISI

ERKEN YAŞTA EVLİLİK UYARISI

ERKEN YAŞTA EVLİLİK OLUMSUZ SONUÇLARI BERABERİNDE GETİRİYOR

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nce “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Seminerleri” devam ediyor.

Sosyolog Merve Er, TÜİK verilerine göre Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olduğunu ve bu kapsamda da bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verdiklerini belirterek, özellikle kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evliliğin olumsuz sonuçlarının olduğuna dikkat çekti.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Şefaatli ilçesinde muhtarlar, kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan personellere yönelik “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Semineri” düzenlendi.

Şefaatli Kaymakamlığı Konferans Salonu’nda Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanı Sosyolog Merve EE, tarafından “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele” hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

Seminere Şefaatli ilçe kaymakamı Yusuf Ilıca, ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü, mahalle ve köy muhtarları, kamu kurum ve kuruluş personelleri, müftülük personelleri, milli eğitimde görev yapan rehber öğretmenler katılım sağladı.

Düzenlenen seminerde Sosyolog Merve Er, TUİK verilerine göre Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olduğunu ve bu kapsamda da bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verdiklerini dile getirdi.

“Eğitimde, Çocuk Hakları Nedir? Erken yaşta evlilik nedir? Dünya’da, Türkiye’de ve İlimizde erken yaşta evlilik oranları nedir? Neden kız çocukları erken yaşta evlendirilmekte? Erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçları konularına değinen Er, erken yaşta ve zorla evliliğin sonrasında gerçekleşen sağlık problemlerine de değindi.

Sosyolog Merve Er, erken evliliğin kız çocukları için erken cinsel ilişki ve erken gebelik demek olduğunun altını çizdi. Yapılan araştırmalarda adölesan gebeliklerde anne ve bebek ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu ifade eden Er, düzenlenen seminerde özellikle kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evliliğin olumsuz sonuçlarının daha ağır bir şekilde deneyimlendiğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM