• DOLAR
  %-0,00
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %0,15
 • BIST
  %0,31
EŞ SEÇİMİ RASTGELE OLMAMALI!

EŞ SEÇİMİ RASTGELE OLMAMALI!

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nce “Doğru Bir Yerden Başlamak İçin Evlilik Öncesi Eğitim” verildi. Eğitimde; evlilik kararı ve eş seçiminin hayatta alınan en önemli kararlardan birisi olduğu, eş seçiminin rastgele bir süreç olmaması gerektiğine vurgu yapıldı, “Eş seçimini şansa bırakmak yerine doğru adımlar atılması, eş seçimi kararında ilk adım kişinin kendi kişilik özelliklerini tanıması ve farkında olması” uyarısı yapıldı.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek personelleri Sosyolog Merve Er ile Psikolojik Danışman Kübra Şenöz, tarafından Yozgat Polis Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda ‘Evlilik Öncesi Eğitim’ programı kapsamında polis meslek yüksekokulu öğrencileri bilgilendirildi.

Kübra Şenöz, açıklamasında; “Evlilik kararı ve eş seçimi, hayatta alınan en önemli kararlardan birisidir.  Eş seçimi rastgele bir süreç değildir olmamalıdır. Çünkü alınan kararla birlikte kişi bundan sonraki hayatını kiminle geçireceğini, kendini bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının anne ve babasının kim olacağına karar vermektedir. Bu nedenle eş seçimini şansa bırakmak yerine doğru adımlar atmalıyız. Eş seçimi kararında ilk adım kişinin kendi kişilik özelliklerini tanıması ve farkında olmasıdır.Ben kendimin ne kadar farkındayım? Ben kimim? Karşısındaki kişinin kişilik özelliklerini tanımak da ikinci adım olmalıdır” konularına değindi.

Merve Er ise, evlendikten sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle, Evlenmeden önce eşlerinde veya ilişkilerinde var olan problemleri görmezden geldikleri, evlilikten gerçek dışı veya abartılı beklentileri olduğu, karşısındaki kişinin mizaç özellikleri ve bu özelliklerin kendisiyle uyuşmasından ziyade fiziksel özelliklere dikkat ederek evlendiklerinin görülmekte olduğunu belirterek, şunları aktardı.

“Çiftler evlilik kararı alırken dikkat etmeli çünkü yapılan şu davranışlar çiftlerin boşanma ihtimalini artırmaktadır. Acele ve ani karar verme, kişinin evlenememe korkusuyla düşünmeden hareket etmesi, birbirini yeterince tanımamak, birbirine uymayan düşünce yapıları, sadece mantık veya sadece aşk evliliği yapmak, yalnız kalma korkusuyla ani karar verme, eşin ailesiyle anlaşamamak. Artan boşanma sayıları dikkate alındığında çiftler evlilik öncesi süreci iyi değerlendirmelidir.”

Er, evlilikte iyi bir başlangıç yapmanın evliliğin ömrünü uzattığını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM