• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %-0,05
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %1,38
ESKİ TATLAR GERİ GELİYOR

ESKİ TATLAR GERİ GELİYOR

Ülkemizin ve Yozgat’ın kadim değeri olan Atalık Buğdayların hasatları yapıldı.  Boğazlıyan’la birlikte Yozgat, Kadışehri ve Sarıkaya İlçelerinde 96 dekar alanda ekimi yapılan yerel buğday çeşitlerinin ekim ve hasatları yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Konya Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünce 8 İlde yürütülen ve KOP tarafından da desteklenen Yerel Buğday Çeşitlerinin Yerinde Korunması ve Pazarlanması Projesi kapsamında hasatları yapıldı.

Geçtiğimiz yıllarda Yerel Buğday Projesi kapsamında küçük alanlarda ekilerek çoğaltılan tohumlar ve çiftçinin kendi elindeki yerel tohumlarla ekimi yapılan yerel çeşitler, Merkez, Boğazlıyan, Kadışehri ve Sarıkaya İlçelerinde 10 çiftçi ve İl Müdürlüğü tek personellerinin nezaretinde 96 Dekar alanda Sarıbursa, Sarıbuğday, Akbuğday, Çalıbasan, Sertbuğday yerel buğday çeşitlerinin çiftçi şartlarında ekim ve hasatları yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında; “Ülkemiz, en temel besin kaynağı olan buğdayın anavatanı ve gen merkezi durumundadır. Ekimlerini yaptığımız çeşitler, yüzyıllardır İlimizde ve ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitlerimizdir. Bizim ata mirası tohumlarımız ve eski tatlarımızdır. 1970’li yıllardan sonra çiftçilerimizce daha fazla verim veren modern buğday çeşitleri kullanmaya başlanması ile birlikte geleneksel buğday türlerinin ekim ve üretimi düşüşe geçti” dedi.

“Geçtiğimiz yıllarda Yerel Buğday Projesi kapsamında çiftçilerden toplanarak saflaştırılan yerel buğday tohumlukları küçük alanlara ekilmiş ve çoğaltılmıştı” diyen Özkaya, bu çalışma yerel buğdayların çiftçilerin eliyle devamının sağlanması amacıyla yapılmış projenin devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Özkaya, “Amacımız bu atalık buğday çeşitlerini çiftçilerimiz elinde muhafaza ederek gen kaynaklarının korunmasını sağlamak ve ata mirasımız olan yerel buğday tohumlarının çiftçi eliyle üretim ve tüketiminin devamını sağlamaktır.

Atalık bu buğdaylar bizim atalarımızdan gelen bugünkü yüksek verimli çeşitlerin geliştirildiği buğdayların atalarıdır. Bu çeşitleri hem devlet eliyle hem de çiftçi eliyle muhafaza etmemiz gerekiyor. Ayrıca bu atalık çeşitlerimiz bizim eski tatlarımızdır. Bunları muhafaza ederek gelecek nesillerimize aktarmamız tarihi bir zorunluluğumuzdur.

Çiftçilerimizin yerli ıslah tohumların yanında bu atalık yerel tohumlukları da ekmelerini ve bu ata mirasımız olan tohumlukların halk elinde muhafaza etmelerini istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM