• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,29
 • ALTIN
  %0,22
 • BIST
  %-4,50
ESKİ TATLAR GERİ GELİYOR

ESKİ TATLAR GERİ GELİYOR

Yozgat’ta Yerel (Atalık) Buğdaylarının hasatları yapıldı.

Yüzyıllardır Yozgat’ta ve ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitlerinden oluşan ata mirası tohumlarının hasadı gerçekleştirildi.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce ata mirası tohumların çiftçilerin elinde muhafaza ederek gen kaynaklarının korunmasını sağlamak, üretim ve tüketiminin devamını sağlamak amacıyla çalışmalar her geçen yıl artarak devam ediyor.

Çiftçilerin yerli ıslah tohumların yanında bu atalık yerel tohumlukları da ekmelerini ve bu ata mirası olan tohumlukların halk elinde muhafaza etmeleri istendi.

Yozgat’ta Yerel (Atalık) Buğdaylarının hasatları yapıldı.

Ekimler önceki yıllarda uygulanan projelerle küçük alanlarda ekilerek çoğaltılan tohumlar kullanılarak yapılmıştı. Merkez, Sorgun ve Yerköy İlçelerinde 7 çiftçi ile İl Müdürlüğü teknik personellerinin nezaretinde Sarıbursa – Sarıbuğday – Akbuğday – Sertbuğday – Karakılçık – Siyez yerel buğday çeşitlerinin çiftçi şartlarında ekim ve hasatları yapıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Ülkemiz, en temel besin kaynağı olan buğdayın anavatanı ve gen merkezi durumundadır. Ekimlerini yaptığımız çeşitler, yüzyıllardır İlimizde ve ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitlerimizdir. Bizim ata mirası tohumlarımız ve eski tatlarımızdır. 1970’li yıllardan sonra çiftçilerimizce daha fazla verim veren modern buğday çeşitleri kullanmaya başlanması ile birlikte geleneksel buğday türlerinin ekim ve üretimi düşüşe geçmiştir” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Özkaya, şunları aktardı.

“Geçtiğimiz yıllarda uygulanan projelerle yerel buğday tohumluklarımız küçük alanlarda ekilerek çoğaltılmıştı. Çoğaltılan bu yerel buğdaylar bu konuda istekli çiftçilerimize verilerek ekimleri yapıldı. Üretim sezonu boyunca teknik personelimiz tarafında takip edildi. Bu buğdayların hasatları da yine teknik personelimiz kontrolünde çiftçilerimizle birlikte yapıldı.

Bunlardan Karakılçık çeşidi, Ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ekilen yerel buğday çeşididir. Bu buğdayı çiftçilerimizin bizden talep etmeleri nedeniyle 2 çeşit karakılçık buğdayını temin ettik. 250 m2’lik alanlarda ekimini yaparak çoğalttık. Gelecek yıl daha fazla bir alanda ekimini yapacağız.

Amacımız bu atalık buğday çeşitlerini çiftçilerimiz elinde muhafaza ederek gen kaynaklarının korunmasını sağlamak ve ata mirasımız olan yerel buğday tohumlarının çiftçi eliyle üretim ve tüketiminin devamını sağlamaktır.

Atalık bu buğdaylar bizim atalarımızdan gelen bugünkü yüksek verimli çeşitlerin geliştirildiği buğdayların atalarıdır. Bu çeşitleri hem devlet eliyle hem de çiftçi eliyle muhafaza etmemiz gerekiyor. Ayrıca bu atalık çeşitlerimiz bizim eski tatlarımızdır. Bunları muhafaza ederek gelecek nesillerimize aktarmamız tarihi bir zorunluluğumuzdur.

Çiftçilerimizin yerli ıslah tohumların yanında bu atalık yerel tohumlukları da ekmelerini ve bu ata mirasımız olan tohumlukların halk elinde muhafaza etmelerini istiyoruz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM