• DOLAR
  %0,06
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %-0,02
 • BIST
  %1,62
ESNAF DESTEKLENMELİ

ESNAF DESTEKLENMELİ

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, “Pandemi döneminde kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler, kredi borçları, kredi kartı borçları yönünden de esnafın desteklenmesi gerekir. Ayrıca küçük esnafın zincir marketler karşısında haksız rekabetle karşı karşıya kalınması önlenmelidir” dedi.

Bir yılı aşkın süredir işyerlerinde faaliyetleri sınırlandırılan esnafın kontrollü normalleşme süreci ile birlikte tam rahat nefes alacak derken ülkemizde ve ilimiz Yozgat’ta vaka sayılarının artması sebebiyle yeni bir süreçle karşı karşıya kalındığını söyleyen Sedef, “Son dönemde hemşerilerimizin alınan tedbirlere riayet etmesi sonucunda vaka sayıları ilimizde düşüşe geçtiği Sağlık Bakanlığının açıklamalarında görülmekte, ancak yeterli olmamaktadır” dedi.

MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, korona virüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de binlerce insanı ve özellikle küçük esnafı ekonomik yönden olumsuz etkilediğini vurguladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan MHP Milletvekilli Sedef, şunları aktardı.

“Hükümet yaralara merhem olabilmek adına lokanta, restoran, kafe, kıraathane ve spor salonu gibi daha birçok alanda 1500 lira sigorta prim desteği, gelir kaybı desteği, kira desteği ve ciro kaybı desteği gibi çalışmalar yürütmekte. Yapılan bu uygulamaları destekliyor ve bunun yanında Kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler, kredi borçları, kredi kartı borçları yönünden de esnafımızın desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

17 Mayıs tarihine kadar tam kapanma süreci var. Bu sürede kısmen çalışacak olan bazı esnafımızla birlikte faaliyetleri tamamen durdurulan esnaflarımız Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Hazine ve Maliye Bakanımızdan müjdeli haberler beklemekte.

Esnafımız gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergileri faizsiz ertelenmeli. İşverenlere ve çalışanlara ekonomik destekler verilmeli. Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz olarak ertelenmelidir.

Salgın sona erip ülkemiz ve dünya normalleşene kadar destekler sürdürülmeli, küçük esnafımız desteklenmeli, zincir marketler karşısında ezdirilmemelidir.

Ayrıca zincir market reyonlarında bulunan gıda ve temizlik maddeleri haricindeki ürünlerin satışına engel olacak düzenlemelerin biran önce yapılması hayati önem taşımaktadır. Bu sayede küçük esnafımızın haksız rekabetle karşı karşıya kalması engellenmiş olacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM