• DOLAR
  13,7194
  %0,41
 • EURO
  15,5684
  %0,38
 • ALTIN
  786,58
  %1,29
 • BIST
  1.910
  %1,61
“ESNAF HAZIR DEĞİL”

“ESNAF HAZIR DEĞİL”

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bulut, e-fatura ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin yeni düzenlemeler hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Bulut, bu iki uygulamaya mükelleflerin henüz hazır olmadığının önemle altını çizerek, “Elektronik faturaya kimse hazır değil. Yeni yılla birlikte Türkiye’de vergi mükellefi olan veya vergi mükellefi olmayan tüketicilere belli bir limitin üzerine çıktıklarında elektronik fatura kesme zorunluluğu getirildi. Buna bir çok firmanın alt yapısı hazır değil” dedi.

Yozgat SMMM Odası Başkanı Ahmet Bulut, mükelleflerin e-fatura ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin yeni düzenleme ile ilgili teknik ve teknolojik altyapılarının buna uygun olmadığını belirterek, “Küçük esnaf zor durumda kalacak. Okuma yazması olmayanlar ne yapacak? Her işletmede bilgisayar yok. Çoğu mükellefin e posta adresi bile yok. Bu uygulamayı çıkaranlar Türkiye’nin  mükellef yapısını bilmediğinden mi çıkarıyorlar. Bir çok firmanın alt yapısı yok. e-dönüşümün ya ertelensin, ya da limitleri değiştirilsin” dedi.

Bulut, “Oda olarak e uygulamanın çok sorunlu olacağı bu işin olmayacağını limitlerin çok az olduğunu ve  e-uygulamalar hakkında meslektaşlarımıza bilgi  verdik. Ancak bu uygulamayı  yapacak olan yani fatura düzenleyecek olan esnafımız halen uygulamadan haberi yok nasıl olacağını bile bilmiyor.

Örneğin bir sebzeci köye gidecek tarladan mahsul alacak orda e-müstahsil kesecek, bazı bölgelerde telefon bile çekmiyor. Çekse dahi bunun çıktısını alıp mahsulü aldığı kişiye imzalatması lazım. Esnaf tarlaya bilgisayar yazıcı götürecek, orda e-müstahsil kesecek vb. buna benzer sorunlar. Birde esnafımız bir şey olduğu zaman direk malı müşavirine geliyor. Buradan da esnaf arkadaşlara sesleniyorum sorunlarınızı mali müşavire değil bağlı olduğunuz esnaf odalarına iletin” diye konuştu.

MALİ MÜŞAVİR FATURA KESEN ELEMAN DEĞİLDİR

Mali Müşavirlerin mükellefin faturasını kesen eleman olmadığını vurgulayan SMMMO Başkanı Bulut, “Meslektaşlarımızdan ricam e-fatura irsaliye gibi uygulamaları sizler kesmeyin mükellefin faturasını mali müşavir kesmez bundan dolayı ileride sıkıntı yaşarsınız” dedi.

ELEKTRONİK FATURAYA KİMSE HAZIR DEĞİL

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın son birkaç yıl içerisinde teknolojik anlamda çok ileriye gittiğini de söyleyen Bulut, “Bu ileriye gidiş, alt yapı araştırması yapılmadan oluştu. Bu yasaların veya değişikliklerin uygulanabilirliğini ölçmek gerekiyor. Bu konuyu bir daha gözden geçirmesi gerektiğini savunuyorum” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM