• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %1,11
 • ALTIN
  %0,73
 • BIST
  %1,17
ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Boğazlıyan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Yazılıtaş, bugün uygulamaya geçilecek yeni corona virüs tedbirleri kapsamında kahvehanaler ve kafeler gibi işletmelerin kapatılacağı, lokantaların ise paket servis hizmeti vereceğini belirterek, “Alınan kararları bizlerde destekliyoruz ama bir çok esnaf yine mağdur olacak. Özellikle küçük esnaf ve sanatkara yeterince destek verilmiyor. Sadece kapat demekle olmuyor. Bu esnaf ne yiyecek? kirasını, sigortasını, banka borçlarını nasıl ödeyecek? aile geçimini nasıl sağlayacak? gelinen noktada bu virüsten en çok etkilenen kesimin başında küçük esnaflar geliyor. Esnaf unutulmasın? Borç erteleme ile de bu işler yürümüyor” dedi.

 

İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda ülke genelinde bazı ek tedbirler alındı. Tedbirler bugün akşam başlayacak.

Küçük esnaf ve sanatkarların sorunlarına dair açıklamalarda bulunan Boğazlıyan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Yazılıtaş, ilçe ve ülke ekonomisinin lokomotifi olan küçük esnaf ve sanatkarların yeterince desteklenmediğini söyledi.

Başkan Yazılıtaş, corona virüs salgınının bazı tedbirleri de beraberinde getirdiğini söyledi.

“ESNAF YİNE MAĞDUR OLACAK”

Özellikle küçük esnaf ve sanatkarın alınan yeni tedbirler kapsamında yine mağdur olacağını dile getiren Başkan Yazılıtaş, “Kahvehanaler, kafeler gibi işletmeler kapatılacak, lokantalar paket servis hizmeti verecek. Bir çok esnaf yine mağdur olacak. Esnafın desteklenmesi gerekir” dedi.

“ESNAF KAPISINA KİLİT VURACAK”

Küçük esnaf ve sanatkarın yeterince desteklenmediğini savunan Başkan Yazılıtaş, “İnsan sağlığı düşünülerek alınan bu kararlar çok doğru bir karar. Burada devletimize büyük sorumluluklar düşüyor. Şu an esnaf da çalışanlar da yine mağdur olacak. Birçok esnaf çok büyük kredi borçları altına girdi. Şu an işyerleri kapatılacak. Devletimiz küçük esnaf ve sanatkara öncülük etmeli. Biz de esnaf olarak devletimize destek olmalıyız.

İşyerleri kapatılacak olan esnaf ile sadece paket servisi yapacak olan lokantaların maddi zararı da çok fazla. Şu an kredi ve kredi kartlarının ödemekte büyük zorluk çekiyorlar. Devletimizden beklentimiz küçük-orta işletmelerin, kira, vergi, kredi, doğalgaz ve elektrik gibi borçlarını kapatma süreci boyunca ertelemesi ve esnafı koruyabilecek şekilde önlem alınmasını bekliyoruz. Esnafın hayatını idame ettirebilmesi için maddi gelire ihtiyacı var” diye konuştu.

Corona virüs nedeniyle esnafın zor günlerden geçtiğini söyleyen Boğazlıyan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Yazılıtaş, corona virüsün ülkemizde görülmeye başlaması ve gündeme gelmesi ile birlikte bazı meslek gruplarının iş yapamaz hale geldiğini söyledi.

Bazı esnafların yaşanan gelişmelerden dolayı gönderilen genelge doğrultusunda geçici de olsa işyerlerini kapatarak mağdur olacağını ifade eden Başkan Yazılıtaş, faaliyetlerin geçici süreyle durması nedeniyle esnafların ve çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Kendi imkanlarıyla ayakta durmaya çalışan esnafın desteklenmesi gerektiğini kaydeden Başkan Yazılıtaş, “Bu noktada ekonominin dinamosunu oluşturan, sosyal yaşamda işlevler üstlenen esnaf ve sanatkarlarımızın önemi ortaya çıkmaktadır. Olağanüstü koşullardan geçtiğimiz bu dönemde esnaflarımızın da dikkate alınmasını bekliyoruz, sadece kapat demekle olmuyor. Bu esnaf ne yiyecek? kirasını, sigortasını, banka borçlarını nasıl ödeyecek?aile geçimini nasıl sağlayacak? gelinen noktada bu virüsten en çok etkilenen kesimin başında küçük esnaflar geliyor. Esnaf unutulmasın? Borç erteleme ile de bu işler yürümüyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM