• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,29
 • ALTIN
  %0,22
 • BIST
  %-4,50
EVLİLİKTE DOĞRU ADIM ÖNEMLİ

EVLİLİKTE DOĞRU ADIM ÖNEMLİ

Evlilik kararı ve eş seçiminin hayatta alınan en önemli kararlardan birisi olduğu, eş seçiminin rastgele bir süreç olmadığı, eş seçimini şansa bırakmak yerine doğru adımların atılması gerektiği vurgulandı.

Psikolojik Danışman Kübra Şenöz, “Eş seçimi rastgele bir süreç değildir olmamalıdır. Çünkü alınan kararla birlikte kişi bundan sonraki hayatını kiminle geçireceğini, kendini bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının anne ve babasının kim olacağına karar vermektedir. Bu nedenle eş seçimini şansa bırakmak yerine doğru adımlar atmalıyız” dedi.

Sosyolog Merve Er, “Çiftler evlilik kararı alırken dikkat etmeli. İyi bir başlangıç yapmak evlilik ömrünü uzatıyor” dedi.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nce ‘Doğru Bir Yerden Başlamak İçin Evlilik Öncesi Eğitim’ konulu toplantı gerçekleştirildi.

Bozok Üniversitesi Yerköy Adalet Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanları Sosyolog Merve Er ile Psikolojik Danışman Kübra Şenöz tarafından ‘Evlilik Öncesi Eğitim’ programında öğrencilere bilgiler verildi.

Psikolojik Danışman Kübra Şenöz, açıklamasında; “Evlilik kararı ve eş seçimi, hayatta alınan en önemli kararlardan birisidir.  Eş seçimi rastgele bir süreç değildir olmamalıdır. Çünkü alınan kararla birlikte kişi bundan sonraki hayatını kiminle geçireceğini, kendini bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının anne ve babasının kim olacağına karar vermektedir.

Bu nedenle eş seçimini şansa bırakmak yerine doğru adımlar atmalıyız. Eş seçimi kararında ilk adım kişinin kendi kişilik özelliklerini tanıması ve farkında olmasıdır. Ben kendimin ne kadar farkındayım? Ben kimim? karşısındaki kişinin kişilik özelliklerini tanımak da ikinci adım olmalıdır” diye konuştu.

Sosyolog Merve Er ise, evlendikten sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle, evlenmeden önce eşlerinde veya ilişkilerinde var olan problemleri görmezden geldikleri, evlilikten gerçek dışı veya abartılı beklentileri olduğu, karşısındaki kişinin mizaç özellikleri ve bu özelliklerin kendisiyle uyuşmasından ziyade fiziksel özelliklere dikkat ederek evlendiklerinin görülmekte olduğuna değindi.

Er, “Çiftler evlilik kararı alırken dikkat etmeli çünkü yapılan şu davranışlar çiftlerin boşanma ihtimalini artırmaktadır.  Acele ve ani karar verme, kişinin evlenememe korkusuyla düşünmeden hareket etmesi, birbirini yeterince tanımamak, birbirine uymayan düşünce yapıları, sadece mantık veya sadece aşk evliliği yapmak, yalnız kalma korkusuyla ani karar verme, eşin ailesiyle anlaşamamak. Artan boşanma sayıları dikkate alındığında çiftler evlilik öncesi süreci iyi değerlendirmelidir” dedi.

Er, iyi bir başlangıç yapmanın evliliğin ömrünü uzattığına da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM