• DOLAR
  %0,00
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,05
 • BIST
  %-5,29
FASULYEDE REKOR GELİŞİM

FASULYEDE REKOR GELİŞİM

Sofraların vazgeçilmezi Kuru Fasulye’nin hasadı yapıldı.

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan Kuru Fasulye’nin tok tutması, bir çok fayda sağlaması ve hayır diyemeyeceğimiz lezzeti nedeniyle sofralarımızı sık sık süslüyor.

Son yıllarda Yozgat il genelinde kuru fasulye üretiminde artış göze çarpıyor.

2019 yılında 4 Bin 315 dekar alana ekimi yapılırken, 2021 yılında ise, 10 Bin 457 dekara çıktı. 566 ton üretim ise 1.942 tona yükseldi.

Baklagiller, geleneğimiz ve Türk mutfağı ile kış aylarının vazgeçilmez bir parçası olmayı sürdürüyor.

Yozgat’ta kuru ve yeşil fasulye denemelerinin hasatları yapıldı.

İlde baklagillerde ürün çeşitliliğini artırmak, yeni çeşitleri çiftçilere göstermek amacıyla bu yıl 4 çeşit kuru fasulye, 1 çeşit yeşil fasulye deneme ekimleri yapıldı. Ekimleri yapılan bu çeşitlerin hasatları teknik personel ve çiftçilerle birlikte gerçekleştirildi.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, “Kuru fasulye ve yeşil fasulye, yemeklik baklagiller sınıfında gıda sektöründe en çok tüketilen ve aranan yemeklik baklagillerden biridir. Özellikle protein oranının yüksekliği nedeniyle beslenme diyetlerinde kullanılmaktadır” dedi.

Özkaya, açıklamasında son yıllarda İlde kuru fasulye üretiminde artış gözlemlendiğini belirterek, “2019 yılında 4315 dekar olan ekiliş alanı 2021 yılında 10.457 dekara çıkmış olup 566 ton üretim ise 1.942 tona yükselmiştir. Yeşil fasulyede ise Hedefimiz bunu daha da yukarılara taşımaktır.

Bu yılda Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün Yerli ve Milli tohum çalışmaları kapsamında Bakanlığımıza bağlı Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve TSÜAB’a üye tohumculuk kuruluşlarından temin edilen tohumluklar ile 5 köyde 5 çiftçiyle toplamda 16 Dekar alanda 4 çeşit kuru fasulyede deneme ekimi yapılmıştı.

Ekimi yapılan çeşitler; Canıpek, Borsa, Sürurbey ve Nirvana çeşitleridir. Bunlardan Sürurbey çeşidi şeker fasulyesi denilen küçük tombul daneli çeşittir. Diğer bir çeşitlerimiz Canıpek, Borsa ve Nirvana çeşitleri ise dermason tipi fasulye çeşididir.

Yapılan bu deneme ekimleri teknik personelimizce üretim süreci boyunca titizlikle takip edildi. Bakım ve ilaçlamaları zamanında yapıldı. Bu denemelerin hasatları yapıldı. Bu çeşitlerden 150 İla 250 Kg/Da arasında verimler alındı” ifadelerini kullandı.

Yeşil fasulyeye de ayrıca değinen Özkaya, “İlimizde yeşil fasulye genelde ticari olmaktan çok çiftçilerimiz tarafından kendi ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak ekilmektedir. Ama son yıllarda bazı çiftçilerimizce ticari olarak ekilmekte ve İlimiz iç pazarında satmaktadırlar. Çiftçilerimize alternatif ürünlere yönelmesi ve daha fazla gelir getirecek ürünlere yönelmesi gerekiyor. Bu amaçla yeşil fasulyede deneme çalışması yaptık.

Yeşil fasulyede özel bir firma tarafından geliştirilmiş olan Zümrüt42 çeşidini İlimizde yaygın ekilen başka bir çeşit ile yan yana ektik. Normalde Fasulyede 100-1200 Kg/Da verim alınırken biz 1.500 Kg/Da verim aldık. Bu çeşit, kısa zamanda hasada gelmesi, uzun hasat periyodu ile de öne çıkmaktadır.

Bu çeşitleri çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Detaylı teknik bilgi için çiftçilerimizi İl ve İlçe Müdürlüklerimize bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM