• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
FİDANLAR NEFES OLDU

FİDANLAR NEFES OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 2019 yılında başlatılan “Milli Ağaçlandırma Seferberliği”nde bu yılda milyonlarca fidan geleceğe nefes olmak için toprakla buluşturuldu.

“Temiz bir Nefes Herkesin Hakkı” sloganıyla Orman Genel Müdürlüğü’nce yıl sonuna kadar 84 milyon vatandaş için 3’er fidan olmak üzere toplam 252 milyon fidanın toprakla buluşması hedeflenirken, Yozgat’ta bulunan ormanlık alanın yüzde 20 olduğu ve son 20 yılda Yozgat il genelinde dikilen fidan sayısının ise 99 Bin 082 olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 2019 yılında başlatılan “Milli Ağaçlandırma Seferberliği”nde bu yılda milyonlarca fidan geleceğe nefes olmak için toprakla buluşturuldu.

Orman Genel Müdürlüğü koordinesinde 81 ilde 711 noktada binlerce vatandaşın katılımı ile düzenlenen fidan dikim etkinliklerinde fidanlar toprakla buluşturuldu.

“Temiz bir Nefes Herkesin Hakkı” sloganıyla Orman Genel Müdürlüğü’nce yıl sonuna kadar 84 milyon vatandaş için 3’er fidan olmak üzere toplam 252 milyon fidanın toprakla buluşması hedefleniyor.

“YOZGAT’IN YÜZDE 20’Sİ ORMANLIK ALAN”

“20 YILDA 99 BİN FİDAN DİKİLDİ”

Bu arada Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, Yozgat’ta bulunan ormanlık alanın yüzde 20 olduğu ve son 20 yılda Yozgat il genelinde dikilen fidan sayısının ise 99 Bin 082 olduğu belirtildi.

Ormanların vatandaşlar için her yıl 42 Milyon Tondan fazla oksijen ürettiği, 1 hektar iğne yapraklı ormanın yılda 30 ton, geniş yapraklı orman ise yılda 16 ton oksijen üretiyor.

“2020 Yılında Karayolları 420 Bin Fidanla Yeşillendi”

Öte yandan; Yol Kenarı Ağaçlandırmaları ile hedeflerinin vatandaşların görsel olarak daha keyif verici ve yemyeşil bir ortamda yolculuk yapmalarını sağlamak için çalışmalarını sürdüren Orman Genel Müdürlüğü, Yol güzergahına yeşil bir doku kazandırarak yapılan karayolu ağaçlandırması ile biyolojik çeşitliliğin artırılmasını sağlanırken aynı zamanda yolun her iki yanında yer alan şevlerde erozyonun azaltılması ve yol şevlerine rekreaktif güzel bir görünüm sağlamak amacıyla çalışmalarını devam ettiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM