• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,22
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-5,29
GAZİLERİN GURUR GÜNÜ

GAZİLERİN GURUR GÜNÜ

Anadolu topraklarının vatan kılınmasında, milletimizin ve ülkemizin varlığını devam ettirmesinde, Vatan ve Bayrak uğruna yüreğini ve cesaretini ortaya koyan, gözünü budaktan sakınmayan kahramanlığın timsali ‘Gaziler Günü’ ilçemizde coşkuyla kutlandı.

                19 Eylül ‘Gaziler Günü’ ilçemizde coşkuyla kutlandı.

Boğazlıyan cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Recep Aydın, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, gaziler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan programda Kaymakam Aydın ve Belediye Başkanı Coşar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Abdullah Ceran yaptı. Ceran, konuşmasında;  “19 Eylül’ün Türkiye Cumhuriyetinin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin varoluş mücadelesine katkı sağlamış ve iç güvenlik harekâtı sonucunda kazanılan başarıların baş mimarları gazilerimizi onurlandırdığımız gündür” dedi.

Bugün, ülkesi, devleti ve milleti için hayatını ortaya koyan kahraman gazilerle birlikte olmanın haklı gururu ve onurunu yaşadıklarını belirten Ceran, şunları aktardı.

“Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu azız vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızın son damlasına kadar mücadele etmeye, canımızı feda etmeye hazırız. Türk Milleti için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar kutsal bir kavram olamaz, şehit nurlanmış, gazı onurlanmış askerdir.

Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki en büyük önemi, Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gazilik ünvanı tevcih edilmesi üzerine söylediği şu ifadelerde yer almaktadır. “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeyi ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.

Milli bağımsızlığımızı, vatanın bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her milleti ile bölünmez her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir. Vatanımızın kurtuluşunda, düşmanla amansız mücadele eden malul veya gazı olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözleri, gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır. Vatan savunması uğruna Al Bayrağı kendisine kefen yapmış tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri gaziler ile birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM