• DOLAR
  8,6580
  %1,55
 • EURO
  10,1795
  %1,20
 • ALTIN
  488,66
  %1,66
 • BIST
  1.419
  %0,10
GELECEĞİMİZİ YAKMAYIN!

GELECEĞİMİZİ YAKMAYIN!

Toprağın en büyük düşmanının anız yakmak olduğunu belirten Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, “Anız yakarken topraktaki organik maddeler yok oluyor ve uzun vadede verim düşüyor. Toprağın en büyük düşmanı anız yakmaktır. Üreticilerimiz anız yakmak yerine alternatif uygulamaları tercih etmeli. Yüksek ısı topraktaki organik maddeleri yok ediyor ve verimi düşürüyor. Ayrıca birçok canlı türünün zarar görmesine de yol açıyor” dedi.
Hasat sonrası anız yakmanın verimli tarım alanlarının azalmasına yol açarak, toprak verimliliğine uzun vadede ciddi zarar verdiği bildirildi.
Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu ,toprağın en büyük düşmanının anız yakmak olduğunu belirterek, “Anız yakarken topraktaki organik maddeler yok oluyor ve uzun vadede verim düşüyor” dedi.
Anız yakarken oluşan yüksek ısının topraktaki organik maddeleri yok ettiğini ve verimin düştüğünü ifade eden Demiroğlu, bunun birçok canlı türünün zarar görmesine de yol açtığını hatırlattı.
Demiroğlu, “Toprak işleme uygulamalarının, tarımsal üründe bir azalmaya neden olmadan toprağı koruyan ve aynı zamanda sürdürülebilir bir faaliyet olması gerekir. Toprağın en büyük düşmanı anız yakmaktır. Üreticilerimiz anız yakmak yerine alternatif uygulamaları tercih etmeli, toprak işlemesiz tarıma yönlendirilmelidir. Bu yöntemin, anız yakılmaması, erozyonun azalması, yakıttan tasarruf edilmesi, toprak yüzeyinden buharlaşmanın önlenmesi ve kuraklığa dayanıklı toprak oluşmasına kadar birçok faydası vardır” değerlendirmesinde bulundu.
Demiroğlu, anızların yakılması ile birlikte oluşabilecek zararları şöyle sıraladı:
1-Bitkinin büyümesinde büyük önem taşıyan toprağın canlı üst kısmı yani organik maddesi de yanmaktadır.
2-Toprağın erozyona karşı dayanıklılığı azalmaktadır, oysa anız değerli olan toprağı su ve rüzgâr erozyonuna karşı korumaktadır.
3-En fazla toprak kaybı anız yakılan topraklarda meydana gelmektedir, en az toprak kaybının ise hasattan sonra anız yakılmadan gölge tavında sürüm yapılan tarlalarda olmaktadır.
4- Anızı yakılan toprağın su tutma gücü azalmaktadır.
5-Anız yakılması ile Kök Çürüklüğü ve Ekin Kurdu (Zabrusun) yok edilmesi mümkün değildir. Takip eden yıllarda kök çürüklüğü hastalığı artmaktadır.
6 – Çevresel yangınlara sebebiyet verebilir.
Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, özellikle hasadın devam ettiği bu günlerde henüz hasadı yapılmamış tarlalarda yangınlar çıktığına, çiftçilerin maddi-manevi zarara uğradığına şahit olduklarını da aktararak, açıklanan maddeler göz önüne alındığında anız yakmanın aslında ne kadar zararlı olduğunun görüldüğünün altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM