• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
GELİYORUZ!..

GELİYORUZ!..

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi eski başkanı Vedat Ali Özışık, “Biz fabrikayı bıraktığımızda Kayseri Şeker Fabrikası ve pancar kooperatifi çiftçisi ile barışık bir düzeni vardı. Onlarca yatırımımız vardı. Türkiye’nin göz bebeği olan iştiraklerimiz vardı, bunlardan en önemlisi ise Boğazlıyan Şeker Fabrikası’nı kazandırdık. 12 yıl içerisinde katrilyonlarca borç, liyakatsız yöneticiler bir sürü yolsuzluk iddiaları çiftçiyi  hor gören bir yönetim ve çiftçinin şu ekonomik krizde desteklenmesi gerekirken maalesef çiftçiye bir bayram avansını dahi çok gören bir yönetim var. Çiftçi zor durumda. Buranın kuruluş amacı kar marjı değildir, burası çiftçinin öz malıdır ve oradaki kar marjından ziyade çiftçiye destek olma mecburiyeti vardır” dedi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi eski başkanı Vedat Ali Özışık, yönetim ekibi ile birlikte gazetemizi ziyaret etti.

Ziyarette, Kayseri Şeker Fabrikası’nın geldiği noktaya değinen Özışık, açıklamasında; fabrikanın katrilyonlarca lira borcu olduğunu ve yolsuzluk iddialarının bulunduğunu belirterek,  Kayseri Şeker yönetimi çiftçisine gereken desteği vermediğini öne sürdü.

“Geliyoruz” sloganı ile gerek Boğazlıyan’da gerekse Kayseri ve bölgelerinde çalışmalarını artıran Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi eski başkanı Vedat Ali Özışık ve yönetim ekibi gittiği her yerde büyük bir teveccühle karşılaşıyor.

Özellikle Boğazlıyan’da 7’den 70’e herkesim tarafından başkanlığı döneminde yapılan yatırımlarla çiftçi başta olmak üzere vatandaşların teveccühünü kazanan Özışık’a vatandaşlar sahip çıktılar.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nde mali genel kurul yaklaşırken, eski başkan Vedat Ali Özışık, yönetim ekibi ile birlikte çiftçi buluşmaları kapsamında bir araya geldi.

Boğazlıyan’da çiftçilerle bir araya gelen Özışık, ziyaretler sonrası gazetemiz bürosunu ziyaret etti.

Vedat Ali Özışık’a yönetim ekibinden Mustafa Gönen, Nadir Ünal, Cem Eser, Cem Yücel, Vedat Türker,  Şükrü Bahran, Ömer Hokkaömeroğlu, Abdullah Güngör, Özgür Özkan, Mehmet Tanrıkulu, Bülent Tunçyürek, Süleyman Çatalyürek ve İbrahim Erdem ile Orhan Özkan, Mustafa Akyürek, eşlik etti.

Açıklamasına; 2010 yılında talihsiz bir olaydan dolayı Kayseri Şeker Fabrikası ve Pankobirlik yönetim kurulu başkanlığından uzaklaştırıldığını hatırlatarak başlayan Özışık, tüm çiftçi dostlarına sevgi ve saygılarını iletti.

Özışık, şunları söyledi.

“Cezaevinden çıktıktan sonra geldiğimizde kayyumun hülle ile çiftçilik yaptırıldığını çiftçilik belgesi verildiğini, Bünyan Ziraat Odası Başkanının çiftçi olmayan birine ÇKS çıkararak pancar ektirildiğini belirttiğini öğrendik. Yıllardır eleştirimizi dile getiriyoruz, maalesef hiç bir şekilde pancarla alakası olmayan kayyum olarak gelip bir yıl süre ile görev yapması gereken kişinin on iki yıla yakın görev yapması başlı başına bir hukuksuzluktu, bunları kayyum olarak atayan kişiler 12. Ağır Ceza Mahkemesi şu anda terör örgütü üyeliğinden cezaevinde olan kişiler olduğunu da belirtmekte fayda var.

Biz fabrikayı bıraktığımızda Kayseri Şeker Fabrikası ve pancar kooperatifi çiftçisi ile barışık bir düzeni vardı. Onlarca yatırımımız vardı. Artı değerli kurumlarımı ve Türkiye’nin göz bebeği olan iştiraklerimiz vardı, bunlardan en önemlisi ise Boğazlıyan şeker fabrikası. Boğazlıyan Şeker fabrikası entegre tesisleri diye geçer isim olarak, tescili bu şekilde alınmıştı, şeker fabrikası yaptık ama entegre tesisleri yapmak için bize fırsat vermediler, entegre tesislerde ne vardı şekerin tüm mamülleri vardı.

Bu Yenipazar’a yapılacaktı, Çandır’a yapılacaktı, Yenifakılı’ya yapılacaktı ve tüm civardaki ilçeleri kalkındıracaktı, sadece konsepti Boğazlıyan Şeker Fabrikası arazisi üzerinde olmayacaktı. Örnek vermek gerekirse Çandır bölgesine büyük bir makarna fabrikasıyla beraber bir çikolata fabrikası düşünüyorduk. Diğer taraflara da tüm projelerimiz belli zaten ve gelinen noktada aradan 12 yıl geçti.

Geçen 12 yıl içerisinde katrilyonlarca borç, liyakatsız yöneticiler bir sürü yolsuzluk iddiaları çiftçiyi  hor gören bir yönetim ve çiftçinin şu ekonomik krizde çiftçinin desteklenmesi gerekirken maalesef çiftçiye bir bayram avansını dahi çok gören bir yönetim, çiftçi zor durumda buranın kuruluş amacı kar marjı değildir burası çiftçinin öz malıdır ve ordaki kar marjından ziyade çiftçiye destek olma mecburiyeti vardır ama maalesef öyle olmadı geçen 12 yılda çiftçi içler acısı bir duruma geldi, çiftçi ötelenmiş, çiftçi yorulmuş, zarar etmiş ve çıkacak bir yol bulamıyor ve bizlerde eski yönetim kurulu başkanı olarak ve değerli ekibime düştü.

Biz bu mali genel kurulda ekibimizle beraber yola çıktık ve amacımız o eksik kalmış yarım bıraktırılmış projeleri tekrardan hayata geçirmek buraya gelen tüm yönetim kurulu üyesi aday arkadaşlarımın hiç birinin maddi bir sıkıntısı yok hepsi ekonomik olarak çok önemli bir düzeyde hepsi yanında 15-20 insan çalıştırıyor. O yüzden hiç kimse birileri gibi rant için gelmiyor, burayı arpalık olarak görerek gelmiyor, bizim amacımız hizmet ve yarım kalan işlerimizi tamamlamaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM