• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
GIDA İSRAFI VE HİJYEN UYARISI

GIDA İSRAFI VE HİJYEN UYARISI

Tarım  ve Orman  Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Okullarda Gıda Güvenirliğine Yönelik Uygulamaları Geliştirmek’ hedefi kapsamında dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları kapsamında  İl Merkezi  ve ilçelerde faaliyet gösteren İlk ve Orta dereceli okullarda  öğrenim gören öğrencilere  yönelik eğitim çalışmalarında gıda israfı ve hijyen uyarısına dikkat çekildi.

Eğitimlerde, güvenli  gıdanın içermesi gerekenler, gıdalarda israfın ve kaybın en aza indirilmesi, tüketebileceğimiz kadar gıdanın satın alınması, gıda maddelerinin daha uzun ömürlü olması için alınacak tedbirler ve bu konuda uygulanacak benzeri yöntemlerle çocukların riayet etmesi  gereken hijyen kuralları anlatıldı.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkay, konuyla  ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Kurum olarak  öncelikli konularımızın başında Gıda ile ilgili iş ve işlemler gelmektedir. Son aylarda dünyanın da gündemi gıda konusudur İşte bu yüzden; gıda konusu ile ilgili bilincin  daha küçük yaşlarda  başlanması gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda  özellikle ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören çocuklarımızın güvenli gıdaya ulaşmaları konusunda dikkat edecekleri hususlar ve Ülkemizde süre gelen  gıda israfı ve bu yolla ortaya çıkan gıda kayıplarını  en az seviyeye indirebilmek adına  bu kapsamdaki eğitimlerimizle çocuklarımız henüz küçükken güvenli gıda, gıda israfı  ve hijyeni konusunda bilinç kazandırmayı hedefliyoruz.

Çocuklarımız; Henüz küçükken aldıkları bu kapsamlı eğitimler sayesinde ileri yaşlarda;   Güvenilir Gıda temini için çaba sarf edecekleri ‘Gıda İsrafı ve Kayıpları’ konusunda daha hassas davranacaklarını, gıdaları tüketirken veya satın alırken daha çok  titizlik gösterecekleri, tüketecekleri kadar gıda maddesine ihtiyaç duyacaklarına  inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM