• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %2,70
GÖZ İHMALE GELMEZ!

GÖZ İHMALE GELMEZ!

Önlenebilir nedenlerle görme yetisi kaybediliyor
Yozgat Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Hatice Birgin, erken yaşlarda teşhis edilmeyen görme kusurlarının ileride tedavisinin güç olacağını bildirdi.
Yozgat Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr.  Hatice Birgin, önlenebilir körlük ve görme kusurlarına dünya genelinde dikkat çekmek adına ilan edilen Dünya Görme Günü nedeniyle uyarılarda bulundu.
Op. Dr. Hatice Birgin,  erken yaşlarda teşhis edilmeyen görme kusurlarının ileride tedavisinin güç olacağı uyarısında bulunarak, “ (WHO) ‘nün tahminlerine göre: Dünya’da 284 milyon kişi görme engelli ve bunların 39 milyonu kör ve 245 milyonu da orta veya ileri derecede görme kusuru vardır. Mevcut körlüğün %80’inin tedavi edilebilir önlenebilir olduğunu belirterek, “Görme kusurlularının %90’ı gelişmekte olan ülkelerdedir. Görme kusurluların yaklaşık %65’i 50 yaş üzerindedir” bilgisini verdi.
GÖZ TARAMASI UYARISI
Birgin, yine dünyada 19 milyon çocuğun görme kusurlu olduğuna dikkati çekerek, göz sağlığı konusunda şu uyarılarda bulundu:
“Ülkemizde  görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve       yetersiz görmesi olan olguları erken dönemde tanımak amacıyla Ulusal Görme  Taraması Programı başlatılmıştır. “Çocuk İzlem Protokolleri” kapsamın 0-3 aylık bebeklere, okul öncesi dönemde ise 36-48 aylık çocuklara ve ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine göz taraması yapılmalıdır.”
ÖNLENEBİLİR KÖRLÜK NEDENLERİ
Birgin,  ülkemizde önlenebilir  körlük nedenlerine de dikati çekerek, şöyle devam etti.
“Katarakt,göz merceğinin şeffaflığını yitirmesidir Önlenebilir körlüklerin en başında gelir ve tedavisi cerrahidir.
Şeker (diabetik retinopati)’ e bağlı görme merkezinde kanama, ödem, yeni damar oluşumu görme seviyesini düşürmekte ve körlüğe neden olmaktadır.,Diabetin kontrol altında olması görme merkezinde oluşacak hasarı önler  yada ilerleme hızını yavaşlatır.Bu sebeple diabet hastalarının en az yılda bir defa göz kontrollerini yaptırması gerekmektedir.
Sarı nokta hastalığı(yaşa bağlı maküla dejenerasyonu)50 yaş ve üzeri insanlarda görme merkezinde hücre kaybı yaparak kalıcı görme kaybına neden olan bir hastalıktır.Erken dönemde belirlenir ve tedavi edilirse mevcut görme düzeyi korunabilir.Kişilerin sigara içmesi ve UV ışınlarına maruz kalması önlenmelidir. Yeşil  yapraklı sebzeler ve balık gibi yiyecekler beslenmede önerilmektedir.
Göz Tansiyonu(Glokom);sinsi başlayıp yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Genellikle belirti vermez ve görme siniri hasarlandığında geri dönüşü olmayan körlük oluşur.Bu nedenle şikayet bulunmasa dahi  yılda bir defa göz kontrolü gerekir, ailesinde  göz tansiyonu bulunanlar bu konuda göz muayenelerini daha özenli yaptırması gerekmektedir.

Dr. Birgin, düzenli olarak yapılan kontrollerle birçok göz hastalığının tedavi edilebildiğini, önlenebildiğini veya durdurulabildiğini, bu nedenle göz muayenesinin ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM