• DOLAR
  13,4347
  %-0,27
 • EURO
  15,2179
  %-0,35
 • ALTIN
  793,57
  %0,01
 • BIST
  2.011,16
  %-0,15
Gözlüğe İnce Dokunuş

Gözlüğe İnce Dokunuş

Boğazlıyan’da üretilen gözlük çerçeveleri Türkiye’de marka olma yolunda. Türkiye’deki gözlük çerçevelerinin yaklaşık yüzde 35’i Boğazlıyan’dan imal edilirken, makineler ve titizlikle yürütülen el işçiliğiyle işlenen çerçeveler, aralarında kadınların da bulunduğu işçilerin ince dokunuşlarıyla şekillenip, 75 farklı aşamadan geçiyor.

-“600 BİN ÇERÇEVE ÜRETİLİYOR”-

Firmanın İşletme Müdürü Adnan Karamıstıkoğlu; “Türkiye pazarında üretilen kırılmaz gözlük diye adlandırılan gözlükler üretiyoruz. Bu nedenle bizim ürünlerimiz, ithal ürünlere göre daha çok talep görüyor” dedi.

-“TÜRKİYE’DE KULLANILAN GÖZLÜK ÇERÇEVELERİNİN 3’TE 1’İ BOĞAZLIYAN’DAN”-

İlçemizde 9 yıl önce kurulan firma Türkiye’deki gözlük çerçevelerinin yaklaşık yüzde 35’i karşılıyor.

Yılda yaklaşık 600 bin gözlük çerçevesi üretip Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen ürünlere talep her geçen gün artarken, kırılmaz gözlük diye adlandırılan gözlükler Boğazlıyan’da üretiliyor.

İşletmeye tel olarak gelen ham madde, bir yandan makineler yardımıyla diğer yandan da titizlikle yürütülen el işçiliğiyle işleniyor. Kadınların da aralarında bulunduğu işçilerin ince dokunuşlarıyla şekillenen tel, 75 farklı aşamadan geçirilerek gözlük çerçevesi haline getiriliyor.

Firmanın İşletme Müdürü Adnan Karamıstıkoğlu, 2009 yılından beri faaliyet gösterdiklerini ve Türkiye’de gözlük çerçevesi üreten 4-5 firmadan biri olduklarını söyledi.

Karamıstıkoğlu, “Türkiye pazarında üretilen kırılmaz gözlük diye adlandırılan gözlükler üretiyoruz. Üretimimizi iç piyasaya sunuyoruz ve piyasanın yaklaşık yüzde 35’ine hitap ediyoruz” şeklinde konuştu.

Karamıstıkoğlu, ithal gözlük çerçevelerinin sağlam olmaması nedeniyle tercih edilmediğini kaydederek, “Çin’den gelen gözlükler daha ucuz, ancak sağlam değil. Bizim gözlüklerin kırılma olasılığı çok zor, sağlam gözlükler. Bu nedenle bizim ürünlerimiz, ithal ürünlere göre daha çok talep görüyor” açıklamasında bulundu.

İşçilerden Sadettin Zeybek ise, kuruluşundan beri işletmede çalıştığını, yılda 600 bin civarında gözlük çerçevesinin tek tek ellerinden geçtiğini söyledi.

Gözlüklerin ayar ve kalite kontrolünü yapan Ayşe Gülmedi de 7 yıldır firmada çalıştığını dile getirip, “Gözlükler bütün aşamalardan geçtikten sonra bana geliyor. Ben de gözlük ayarları ve kalite kontrol yapıyorum. Gözlüğü yüz şekline göre takılabilir haline getiriyorum, herhangi bir sorun varsa düzeltiyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM