• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
GÜÇLÜ ANNE GÜÇLÜ ÇOCUK PROJESİ

GÜÇLÜ ANNE GÜÇLÜ ÇOCUK PROJESİ

YOZGAT’TA TÜBİTAK DESTEKLİ GÜÇLÜ ANNE GÜÇLÜ ÇOCUK PROJESİ EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLADI

Yozgat Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Şener Taplak ve Araştırmacısı Dr. Öğretim Üyesi Şenay Aras Doğan tarafından hazırlanan “Güçlü Anne Güçlü Çocuk” projesi, TÜBİTAK 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Proje kapsamında eğitim programları başladı.

Projeyi yürüten Yozgat Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Şener Taplak, annelerin özel çocukları için bir eğitim planladıklarını belirtti.

Toplamda beş gün sürecek olan eğitim programının amacının, annelerin çocuklarıyla yaratıcı etkinlikler yapmalarını desteklemek olduğunu söyledi. Aynı zamanda annelerin çocuklarında görülen tanımlanmış problemlerle baş etmelerini, stres ve öfke yönetimini geliştirmelerini ve desteklemelerini hedeflediklerini dile getirdi. Proje kapsamında çocuk gelişim, cerrahi hemşirelik ve fizyoterapi alanlarında uzman hocaların annelere profesyonel eğitimlerle destek vereceği belirtildi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise projenin önemine değinerek, annelerin daha bilinçli ve verimli bir şekilde çocuklarına ihtimam göstermelerini ve çocukların olumlu davranışlarını geliştirmelerini amaçladıklarını ifade etti. Annelerin olumlu davranışlara odaklanmalarını ve olumsuz davranışları nasıl genelleyeceklerini öğrenecekleri davranışsal eğitimlere katılacaklarını belirten Prof. Dr. Karadağ, projenin annelere destek ve nefes olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Ayrıca bu tür sosyal sorumluluk projelerinin üniversite tarafından devam ettirileceğini vurguladı.

“Güçlü Anne Güçlü Çocuk” projesiyle çocuklara yönelik farkındalık oluşturulacağı ve önemli kazanımlar elde edilerek çocukların güçlü bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlanacağı belirtildi. Projeye katılan annelerin büyük bir fedakarlıkla çocuklarına destek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karadağ, bu etkinlikle birlikte yarınların daha güçlü olacağını ifade etti.

Projenin başarılı bir şekilde ilerlemesi halinde çocukların geleceğine olumlu bir katkı sağlayacağına inanıldığını ifade edilerek, bu tür projelerin üniversite tarafından sürdürüleceğini ve toplumun daha kapsayıcı bir yapıya kavuşması için çalışmaların devam edeceği kaydedildi.

“Güçlü Anne Güçlü Çocuk” projesi, TÜBİTAK 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları Destekleme Programı’nın desteğiyle hayata geçirildi. Proje, annelere yönelik eğitimlerle özel çocukların gelişimine katkı sağlarken, aynı zamanda toplumda farkındalık oluşturmayı hedefliyor. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM