• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
GÜDÜMLÜ PROJE İÇİN İMZALAR ATILIYOR

GÜDÜMLÜ PROJE İÇİN İMZALAR ATILIYOR

Yozgat’ın Saklı cenneti olarak da bilinen Kazankaya Kanyonu’nun “Turizm Rotası Güdümlü Projesi” imza töreni bugün gerçekleştirilecek.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinden başlayıp Çorum’un İncesu köyüne kadar devam eden 12 kilometrelik Kazankaya Kanyonu için eko turizm projesi hazırlandı. Proje doğrultusunda kanyonun tarihi ve doğal güzellikleri bozulmadan korunması için çalışmalar yapılacak.

Yozgat’ta bulunan Kazankaya Vadisi doğal güzellikler ve tarih öncesi yerleşim izleri ile UNESCO için büyük bir potansiyel teşkil ediyor. Bu doğrultuda, bu değerlerin korunması

ve geliştirilmesi konusunda Yozgat Valiliği, Aydıncık Belediyesi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda; “Kazankaya Kanyonu Turizm Rotası Güdümlü Projesi” imza töreni, 3  Mayıs 2023 Çarşamba günü saat 10:30’da Yozgat Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Aydıncık ilçesinin doğa zenginliği konusunda potansiyelinin ortaya çıkarılması, tanıtımı eksikliği giderilmesi ve turizm imkânlarından ekonomik olarak faydalanılabilmesi amacıyla “Kazankaya Kanyonu Projesi” hazırlandı. Proje kapsamında 1,2 km yürüyüş yolu, seyir terası, 100 çadır kapasiteli kamp alanı ve dinlenme platformları yapılacaktır. Yapılacak güdümlü proje yürüyüş platformu için Yozgat İl Özel İdaresi ve Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü ile çalışılması planlanmakta.

Ayrıca; çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan kanyonun tarihi ve doğal güzelliği bozulmadan 12 kilometrelik alanda yürüyüş yolları, tırmanış parkurları, seyir tepesi, gözetleme kuleleri ve konaklama yerleri yapılacak. Saklı cennet olarak da bilinen kanyon, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelecek.

Projenin yaklaşık maliyetinin ise 9 milyonluk olduğu öğrenildi. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM