• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %-0,05
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %1,38
GÜNLÜK 246 LİTRE SU TÜKETİYORUZ

GÜNLÜK 246 LİTRE SU TÜKETİYORUZ

Yozgat İl genelinde belediyelerde kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 246 litre olarak açıklandı. Kişi başına toplam elektrik tüketimi ise 1782 (Kwh) kilovatsaat olarak hesaplandı.

Bedenlerimizin üçte ikisini kaplayan ve yaşam kaynağı olan içme suyu tüketiminde Yozgat il genelinde belediyelerde kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 246 litre olarak açıklandı.

Saniyede 1 damla damlatan musluk yılda yaklaşık 6 ton su kaybına yol açtığı, sifonun ise ortalama 8 ton suyu boşa harcadığı yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktı.

Sanayileşme, nüfus artışı ve buna bağlı olarak artan su talebi karşısında su kaynaklarının önemi gün geçtikçe daha da artıyor. Suyun kirlenmesi ve bilinçli tüketilmeyişi nedeniyle de var olan su kaynaklarının hızla azaldığı ifade ediliyor.

Diş fırçalarken, el yıkarken ve tıraş olurken 2 dakika açık bırakılan bir musluk günde 20 litre su tüketiyor. 5 kişilik bir ailede bu rakam günde 100 litreye ulaşırken, bir otomobilin kova yardımıyla yıkanması sırasında 20 litre su harcanırken, yıkama işinin hortumla yapılması durumunda bu miktar 300 litreye kadar çıkabiliyor. Damlayan bir musluktan boşa akan su ise tonlarca su sarfiyatına neden oluyor.

SUYU BİLİNÇLİ KULLANALMASINA DİKKAT ÇEKİLİYOR

Suyu bilinçli kullanmak hem aile bütçesine, hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Böylece su kaynaklarının uzun vadeli kullanımı mümkün olabilecek. Bu noktada; bilinçli bir tüketici olarak suyun boşa harcanmaması, yani suyun israf edilmeden ihtiyaçlarımızı karşılayacak biçimde kullanılması, sorumlu bireyler olarak hepimiz için bir zorunluluktur.

İÇME SUYU

TÜİK Kayseri Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Yozgat İl genelinde belediyelerde kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 246 litre, Türkiye genelinde ise 228 litre olarak açıklandı.

Kişi başı günlük temin edilen içme suyu miktarı: İçme ve kullanma şebekesi ile dağıtılmak üzere çekilen yıllık toplam su miktarı (litre olarak)  şebeke ile hizmet verilen nüfusa ve 365’e bölünerek kişi başı su miktarının hesaplandığı bildirildi.

ELEKTRİK TÜKETİMİ

Öte yandan kişi başına toplam elektrik tüketimi ise Yozgat il genelinde 1782 (Kwh) kilovatsaat olarak açıklandı.

TARIM ALANI

İllere göre toplam tarım alanı ve ekilen alan ise Yozgat il genelinde 6 Bin 130, ekilen tarım alanı ise 4 Bin 794 olarak kayıtlara geçti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM