• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %2,70
GÜNLÜK 247 LİTRE SU TÜKETİYORUZ

GÜNLÜK 247 LİTRE SU TÜKETİYORUZ

Yozgat İl genelinde belediyelerde kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 247 litre, Türkiye genelinde ise 217 litre olarak açıklandı. Kişi başına toplam elektrik tüketimi ise 1832 (Kwh) kilovatsaat olarak hesaplandı.

Bedenlerimizin üçte ikisini kaplayan ve yaşam kaynağı olan içme suyu tüketiminde Yozgat il genelinde belediyelerde kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 247 litre olarak açıklandı.

Çok fazla önemsenmese de saniyede 1 damla damlatan musluk yılda yaklaşık 6 ton su kaybına yol açtığı, sifonun ise ortalama 8 ton suyu boşa harcadığı bildirildi.

Sanayileşme, nüfus artışı ve buna bağlı olarak artan su talebi karşısında su kaynaklarının önemi daha da artıyor. Suyun kirlenmesi ve bilinçli tüketilmeyişi nedeniyle de var olan su kaynakları hızla azalmaktadır.

BOŞA AKAN SU

Diş fırçalarken, el yıkarken ve tıraş olurken 2 dakika açık bırakılan bir musluk günde 20 litre su tüketiyor. 5 kişilik bir ailede bu rakam günde 100 litreye ulaşmaktadır. Bir otomobilin kova yardımıyla yıkanması sırasında 20 litre su harcanırken, yıkama işinin hortumla yapılması durumunda bu miktar 300 litreye kadar çıkabilmektedir. Damlayan bir musluktan boşa akan su, tonlarca su sarfiyatı demektir.

SUYU BİLİNÇLİ KULLANALIM

Suyu bilinçli kullanmak hem aile bütçesine, hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Böylece su kaynaklarının uzun vadeli kullanımı mümkün olabilecek. Bu noktada; bilinçli bir tüketici olarak suyun boşa harcanmaması, yani suyun israf edilmeden ihtiyaçlarımızı karşılayacak biçimde kullanılması, sorumlu bireyler olarak hepimiz için bir zorunluluktur.

İÇME SUYU

TÜİK Kayseri Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Yozgat İl genelinde belediyelerde kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 247 litre, Türkiye genelinde ise 217 litre olarak açıklandı. Kişi başı günlük temin edilen içme suyu miktarı: İçme ve kullanma şebekesi ile dağıtılmak üzere çekilen yıllık toplam su miktarı (litre olarak)  şebeke ile hizmet verilen nüfusa ve 365’e bölünerek kişi başı su miktarının hesaplandığı bildirildi.

ELEKTRİK TÜKETİMİ

Kişi başına toplam elektrik tüketimi ise Yozgat il genelinde 1832 (Kwh) kilovatsaat olarak açıklandı.

FİYATI ARTAN VE DÜŞEN ÜRÜNLER

Ayrıca; Yozgat, Kayseri ve Sivas’ta bir önceki aya göre fiyatı en çok artan maddeler, değişim oranları ile birlikte Özel Üniversite Ücreti  yüzde 19,61, Doğalgaz yüzde 17,97, Salatalık yüzde 12,82, Yumurta yüzde 7,22 ve Taksi Ücreti yüzde  6,92 , Bir önceki aya göre fiyatı en çok düşen maddeler, Sivri Biber  -26,25, Kuru soğan  -20,05, Tavuk Eti  -15,72 ve LPG Dolum Ücreti  -5,30.

TARIM ALANI

İllere göre toplam tarım alanı ve ekilen alan ise Yozgat il genelinde toplam tarım alanı 6 Bin 150 Ekilen tarım alanı ise 4 Bin 619 olarak açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM