• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
GURURLA KUTLANDI

GURURLA KUTLANDI

Atatürk’ün İstiklal Savaşı mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103’üncü yılı törenle kutlandı.

                19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk büstüne Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü çelenginin konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ilçemizde de coşkuyla kutlandı. Çelenk sunumunun ardından programa Boğazlıyan kapalı spor salonunda devam edildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ömer Aynalı, programda yaptığı konuşmada “Bu gün, milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın 103. yıldönümü.

19 Mayıs 1919 ülkemizin birinci dünya savaşından yenik çıktığı, şartların ağır, halkın yorgun olduğu bir dönemde, Türk Milletinin kendi bağımsızlık ve özgürlüğünü, kendi iradesiyle sağlamak üzere; Atatürk’ün önderliğinde başlattığı kurtuluş mücadelesinin başlangıç tarihidir.

19 Mayıs Milli onuru için direnenlerin, bağımsızlığa ve özgürlüğe sahip çıkanların, vatan sevgisini canından üstün tutanların, birlik ve bütünlük içinde tutsaklığa karşı koyanların yazdığı bir destandır” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ömer Aynalı, “Türk’ün sönmeye yüz tutmuş bağımsızlık ateşinin, yok olmaya yüz tutmuş varlığının, yeniden tarih sahnesinde parladığı gündür 19 Mayıs. Genciyle, yaşlısıyla, askeriyle, kadınıyla, erkeğiyle Vatan müdafaası için tek yürek olabilmeyi başarmış kahraman Türk milletinin yeniden şahlanışıdır. 19 Mayıs gençlik, gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk istiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bu gün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Bu günde vazgeçilmez güç kaynağımız olan “Milli İradenin” yaşatılması için hepimize ve özelliklede Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görev düşmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi; rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

İlçe Kaymakamı Recep Aydın ise, “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı yurdun her köşesinde, genciyle yaşlısıyla, büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz” dedi.

Türk milletinin kendi bağımsızlık ve özgürlüğünü kendi iradesiyle sağlamak üzere Atatürk’ün önderliğinde başlattığı kurtuluş mücadelesinin milli onuru için direnenlerin, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkanların, vatan sevgisini canından üstün tutanların, birlik ve bütünlük içinde tutsaklığa karşı koyanların yazdığı bir destan olduğunu belirten Aydın, “Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, Şehitlerimizi ve Gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, tüm halkımızın bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından okulların hazırlamış olduğu gösteriler ilgiyle takip edildi.

Törene İlçe Kaymakamı Recep Aydın, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Boğazlıyan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Savcı Osman İlkutli ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM