• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“GURURLANDIRAN BAŞARI”

“GURURLANDIRAN BAŞARI”

BOĞAZLIYANLI PROF. DR. PIRLANTA; AKADEMİK BAŞARILARIYLA ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR

Akademik çalışmaları ile adından söz ettiren, tez çalışmalarıyla kariyerinde elde ettiği başarılara her geçen gün bir yenisini ekleyen Boğazlıyanlı hemşerimiz Prof. Dr. İsmail Pırlanta’ya Boğazlıyan heyeti hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

BOĞAZLIYAN HEYETİNDEN PROF. DR. PIRLANTA’YA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Boğazlıyan İlçe Başkanı Osman Düğenci, Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Siyer ve İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve İslam Tarihi ve Sanatları Bölüm Başkanlığı görevini yürüten hemşerimiz Prof. Dr. İsmail Pırlanta’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Akademik çalışmaları ile adından söz ettiren, tez çalışmalarıyla kariyerinde elde ettiği başarılara her geçen gün bir yenisini ekleyen hemşerimiz Prof. Dr. İsmail Pırlanta, kariyerinde hızlı yükselişini sürdürüyor.

Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Boğazlıyan İlçe Başkanı Osman Düğenci, hemşerimiz Prof. Dr. İsmail Pırlanta’ya çalışmalarında başarılar dileğinde bulundu.

Prof. Dr. İsmail Pırlanta ise Boğazlıyan heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyetliği dile getirerek, teşekkür etti.

1975 yılında Boğazlıyan’da dünyaya gelen Prof. Dr. İsmail Pırlanta, ilk tahsilinin ardından orta ve liseyi Boğazlıyan İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı İslam Tarihi Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı.

“Babür Şah ve Babürlü Devleti’nin Kuruluşu”  isimli tez çalışmasıyla yüksek lisansını bitirdi. Doktorasını tamamlamak üzere eğitimine başladığı Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı İslam Tarihi Bilim Dalı’ndan (2010) yılında “Fethinden Sâmânîler Dönemi Sonuna Kadar Nişabur” adlı tez çalışmasıyla mezun oldu.

2003-2011 yılları arası Diyanet İşleri Başkanlığı’nda imam hatip ve vaiz olarak görev yaptı. Bu bağlamda Fransa’da Paris Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği emrinde 2009-2011 yılları arası din görevlisi sıfatı ile görev ifa etti.

InstitutCatholique de Paris’de altı ay süre ile Fransızca dil eğitimi aldı ve Doktora konusu hakkında Sorbonne Üniversitesi ve İnalco Enstitüsünde araştırmalar yaptı. 2011 yılında Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne geçiş yaptı ve 2015 yılına kadar bu fakültede görev yaptı. 2015 yılında Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesine atandı. 27 Şubat 2017’de doçent, Ekim 2022’de profesör unvanı aldı. Halen Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Siyer ve İslam Tarihi Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak çalışmakta ve İslam Tarihi ve Sanatları Bölüm Başkanlığı görevini yürütmekte. Prof. Dr. Pırlanta, evli ve iki çocuk babası. İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM