• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HACI ADAYLARINA SEMİNER VERİLDİ

HACI ADAYLARINA SEMİNER VERİLDİ

Yozgat İl Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı koordinasyonunda kutsal topraklara gidecek hacı adaylarına yönelik “Hac Yolcuları Eğitim Seminerleri” düzenledi.

2023 yılında Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal toprakları ziyaret edecek olan hacı adaylarına, ibadetlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmeleri için hazırlık yapmalarına yardımcı olmak amacıyla eğitim programı düzenlendi. Seminerler Bilal Şahin Camii’nde gerçekleştirildi ve hacı adayları tarafından yoğun ilgi gördü.

Seminerin ilk bölümünde İl Müftüsü Ali Gülden, “Hac yolculuğuna çıkmadan önce maddi ve manevi hazırlık ve bir arada yaşama bilinci” konulu bir seminer verdi. Müftü Gülden, hac ibadetinin önemine değinerek, hacı adaylarının ibadetlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için farklı konularda bilgi vereceklerini belirtti. Ayrıca seminerlerin, hac yolculuğuna daha iyi hazırlık yapmalarına yardımcı olmayı amaçladığını vurguladı.

Seminer programı kapsamında, kadınlara özgü konular, hac ibadetinin hikmeti ve hacdaki sembollerin anlamı, ibadet bilinci, hac ve umre menasiki, Hz. Peygamber, Mescid-i Nebi ve Medine ile temel sağlık bilgileri gibi konularda eğitim verildi. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hacı adaylarına gerekli aşılar yapıldı ve İl Müftülüğü tarafından hac yolculuğu sırasında ihtiyaç duyulan ekipmanların bulunduğu valizler hacı adaylarına hediye edildi.

Eğitim seminerlerinin sonunda yapılan değerlendirmede, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yozgat İl Müftülüğü’nün hacı adaylarının ihtiyaçlarını karşılamak ve ibadetlerini en iyi şekilde yerine getirebilmelerini sağlamak için büyük bir özveriyle çalıştığı belirtildi. Hacı adaylarına verilen eğitimlerin, hem maddi hem de manevi olarak iyi bir hazırlık yapmalarına yardımcı olduğu ifade edildi.

Hacı adayları, seminer sonunda hem bilgi sahibi olmanın hem de önemli hazırlıklarını tamamlamanın mutluluğunu yaşadı. Eğitim seminerlerinin, hac ibadetini gerçekleştirecek olan hacı adaylarına gerekli bilgi ve donanımı sağlayarak kutsal topraklarda ibadetlerini en iyi şekilde yerine getirmelerine katkı sağlaması bekleniyor.

Hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Yozgat İl Müftülüğü ve semineri düzenleyen tüm görevlilere teşekkür ederek, sağlıklı bir hac ibadeti gerçekleştirebilmek için sabırsızlıkla kutsal topraklara gitmeyi beklediklerini belirttiler.

Hacı adaylarının yoğun ilgi gösterdiği eğitim seminerinin sonunda, sağlıklı ve huzurlu bir hac ibadeti gerçekleştirebilmeleri temennisiyle program sonlandı. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM