• DOLAR
  12,4032
  %0,28
 • EURO
  14,0104
  %0,01
 • ALTIN
  712,16
  %-0,10
 • BIST
  1.776
  %-2,35
HAKKINIZ VAR!

HAKKINIZ VAR!

İnsan sağlığının yüksek düzeyde korunması ve sağlık hizmetlerinin yüksek kalitede verilmesi için, hastaların Irk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmadan adalet ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma ve hizmet alma hakkının bulunduğu, hastanın; bir sağlık kuruluşuna başvurmadan ve başvurduktan sonraki süreçte ise yerine getirmesi gereken yükümlülüklerinin bulunduğu bildirildi.

Hasta hakları amacının, insan sağlığının yüksek düzeyde korunması ve sağlık hizmetlerinin yüksek kalitede verilmesini sağlamak olduğu belirtildi.

26 Ekim tarihinin Hasta Hakları Günü olarak kutlandığı bildirildi.

“Bilinçli Hasta, Sağlıklı Toplum” ilkesi doğrultusunda vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulurken, hastaların Irk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmadan adalet ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma ve hizmet alma hakkı bulunuyor.

Bu kapsamda; Hasta Hakları Günü etkinlikleri çerçevesinde hem hastaların hakları hem de sorumlulukları konusunda bilgiler aktarıldı.

Türkiye’de 26 Ekim 1998 yılından itibaren hasta hakları kavramının özel bir boyut kazandığı belirtilen açıklamada, Vatandaşın sağlığının korunmasını, gerektiğinde tedavi edilmesini, iyileştirilmesini isteme ve sağlığını sürekli geliştirebilmesi için sağlanan olanaklardan yararlanabilme hakkına sahip olduğu, hastanın sağlık çalışanlarına karşı görev ve sorumluluklarını da bilmesi, daha iyi sağlık ortamı için hasta ve sağlık çalışanlarının birlikte sahip çıkması gereken haklarının olduğu kaydedildi.

Ayrıca; hastanın tedaviyi reddetme, durdurma ve rızasının alınması ve rızası çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı olduğu belirtilerek, “Sağlık kuruluşunu seçmeye ve değiştirmeye, sağlık hizmeti veren tabip ve diğer sağlık çalışanlarının görev ve unvanlarını, isimlerini öğrenme, seçme ve değiştirme hakkına sahip olduğu, haklarının ihlali halinde mevzuat çerçevesinde şikayet ve dava hakkını kullanabilir.

Hastanın sorumlulukları kapsamında; sağlığına dikkat etmek için elinden geleni yapması ve tavsiyelere uymaları gerekiyor. Hasta sağlık kuruluşunun kural ve uygulamalarına uyması, hastane personeli, diğer hastaların ve ziyaretçilerin haklarına saygı göstermesi, uygulanacak tedaviyi reddetmesi veya önerilere uymamasından dolayı doğacak sonuçlardan hastanın sorumlu olduğu, hastanın bir sağlık kuruluşuna başvurmadan ve başvurduktan sonraki süreçte yerine getirmesi gereken yükümlülükleri de bulunuyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM