• DOLAR
  8,8265
  %-0,45
 • EURO
  10,3354
  %-0,94
 • ALTIN
  497,24
  %-0,34
 • BIST
  1.392
  %0,51
HAVALANDIRMA MENFEZLERİNİ KAPATMAYIN!

HAVALANDIRMA MENFEZLERİNİ KAPATMAYIN!

Hava sıcaklıklarının mevsim şartlarının üzerinde seyretmesi ve don olaylarının yaşanabileceği uyarısı yapan Yozgat Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman, üzücü olaylarla karşılaşmamak için doğal gaz kullanıcılarının tedbir almaları, doğalgaz kullanımına geçmeden önce baca ve kombi bakımlarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini ve havalandırma menfezlerinin ise asla kapatılmamasına dikkat çekti.

Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman, hava sıcaklıklarının mevsim şartlarının üzerinde seyretmesi ve don olaylarının yaşanabileceği uyarısında bulunup, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Salman, üzücü olaylarla karşılaşmamak için doğal gaz kullanıcılarının tedbir almaları, doğalgaz kullanımına geçmeden önce baca ve kombi bakımlarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini belirterek, “Doğalgaz kullanımında hassasiyet gösterilmesi gerekir” dedi.

Salman, tatsız, renksiz, kokusuz olması nedeniyle ‘sessiz katil’ diye tanımlanan karbon monoksitin, yapısında karbon bulunan fosil yakıtlarda, tam yanmama nedeniyle ortaya çıkarak zehirlenmelere yol açtığını önemle belirtip, lodosun etkili olduğu günlerde doğalgaz abonelerinin dikkatli olmaları gerektiğini hatırlattı.

Salman, temel kurallara uyularak kullanımı durumunda doğal gazın çok güvenilir bir yakıt olduğunu da aktardı.

HAVALANDIRMA MENFEZLERİNİZİ ASLA KAPATMAYIN

Salman, en sık tekrarlanan hataları anlatarak doğalgaz kullanıcılarını şu şekilde uyardı.

“Ortam havasını tamamlayan havalandırma menfezlerinin kapatılmış olması, bacalarda ve duman kanalında oluşan deformasyonların tespit edilip sorunların yetkili kişilerce giderilmeyip, yetkisiz firmalarca yapılmasının en büyük hataların başında geliyor. Havalandırma menfezlerini asla kapatmayın.”

Salman, “Güvenli doğal gaz kullanımı için ayrıca, bacalı cihazların baca temizliğinin yılda bir kez yetkili baca temizleme firmalarına yaptırılmalı” dedi.

Kombi, şofben, soba ve kazan gibi yakıcı cihazların baca sensörlerinin mutlaka çalışıyor olmasının şart olduğunu dile getiren Salman, yakıcı cihazların bakımlarının yetkili firmalarca yılda bir kez bakım yapılması gerektiğini de kaydetti.

DOĞAL GAZ ACİL 187

Salman, ortamda doğal gaz kokusu hissedilmesi durumunda, ortamın havalandırılarak sayaç vanasının kapatılıp hiçbir müdahale yapmadan 187 Doğal Gaz acil hattına bilgi vermeleri gerektiğine de sözlerine ekledi.

08.01.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM